SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Zwierzęta

Czy pies może zjeść orzechy i czy są one bezpieczne?

Czy pies może zjeść orzechy i czy są one bezpieczne?

Każdy, kto opiekuje się psem z pewnością niejeden raz poszukiwał odpowiednich przekąsek. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jedną z dostępnych opcji są orzechy. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że niektóre orzechy mogą okazać się dla psa bardzo szkodliwe, dlatego też tym bardziej należy zachować ostrożność. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, czy pies może jeść orzechy i na co zwrócić uwagę podając zwierzakowi wymienione produkty.

Orzechy dla psa – co trzeba wiedzieć?

Psy bardzo często mają olbrzymie zaufanie do swoich opiekunów, dlatego też tym bardziej należy dobierać bezpieczne smakołyki. Zwierzęta rzadko kiedy wiedzą, które produkty są dla nich dobre, a które mogą stanowić zagrożenie. Orzechy jak powszechnie wiadomo są bardzo zdrowe dla ludzi, ale niestety nie zawsze jest tak samo w przypadku zwierząt. Zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem będą gotowe smakołyki dla czworonogów, które mają w swoim składzie odpowiednie składniki odżywcze.

Jak orzechy wpływają na psa?

Układ pokarmowy psów jest nieco inny od ludzkiego. Dla czworonogów orzechy są ciężkostrawne, dlatego też mogą wywoływać dość poważne dolegliwości trawienne. W dużej mierze wynika to z tego, że orzechy w swoim składzie zawierają dużą ilość olejów. Orzechy mogą wywołać u psa rozstroje żołądka, które mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości jelitowych. Wiele psów nawet po spożyciu niewielkiej ilości orzechów wymiotuje. Nie można zapominać również o tym, że orzechy mogą wywołać biegunkę. Orzechy przyczyniają się nie tylko do różnorodnych problemów trawiennych, ale również do zwiększenia masy ciała. Jak powszechnie wiadomo orzechy są wysokokaloryczne, dlatego też najlepiej całkowicie zrezygnować z tego typu przekąsek.

Orzechy włoskie i laskowe dla psa

Dla psów bardzo szkodliwe są nie tylko orzechy egzotyczne, ale również najpopularniejsze odmiany orzechów, które bez problemu można kupić w każdym sklepie. Popularne orzechy włoskie bardzo często wywołują dolegliwości trawienne. Pamiętać należy jednak o tym, że wbrew powszechniej opinii nie są one trujące, tylko ciężkostrawne. Na półkach sklepowych znaleźć można także orzechy laskowe, które występują w formie przekąsek. Jak łatwo się domyślić orzechy laskowe również nie są najlepszym wyborem dla zwierzaków. Szczególnie uważać należy na orzechy laskowe w czekoladzie. To właśnie orzechy w tej postaci są najbardziej trujące dla psów.

Jakie przekąski wybrać dla psów?

Smakołyki powinny być dla pieska nie tylko nagrodą, ale również drogocennym składnikiem odżywczym. Jak wspomniano powyżej najlepiej zrezygnować z orzechów. Zdecydowanie lepszym wyborem są gotowe gryzaki do żucia. Produkty tego typu są nie tylko bardzo zdrowe i bezpieczne, ale również smaczne. Przekąski do żucia są najlepszą nagrodą. W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się zbożowe przysmaki dla psów. Słodkie przysmaki dostępne są w formie ciasteczek i dropsów. Głównym składnikiem są oczywiście węglowodany. Pamiętać należy również o tym, że im prostszy skład przekąsek tym oczywiście lepiej.

Udostępnij

O autorze