SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Jak przygotować się na początek roku szkolnego?

Jak przygotować się na początek roku szkolnego?

Początek nowego roku szkolnego, chociaż jest często momentem pełnym ekscytacji, może również stać się źródłem stresu dla rodziców i uczniów. Twoja pociecha właśnie rozpoczyna swoją edukację i wybiera się do pierwszej klasy podstawówki? A może jest już nieco bardziej „doświadczonym” uczniem i zastanawiasz się, czy ma wszystko, czego potrzebuje? Oto rzeczy, o których warto pamiętać przed początkiem roku szkolnego.

Co powinien mieć każdy uczeń?

Każdy uczeń, niezależnie od poziomu edukacji, powinien mieć dostęp do niezbędnych materiałów szkolnych. To dzięki nim rozpoczęcie nauki nie będzie stresujące. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie listy, która pomoże podczas zakupów. Pamiętaj też, by wybierając się do sklepu, zabrać ze sobą swoje dziecko. Będzie mogło wówczas wybrać rzeczy, które pasują do jego gustu lub zainteresowań.

Rzeczy, które powinien mieć każdy uczeń, to:

  • Komplet książekpodręczniki do 1 klasy szkoły podstawowej, jak i późniejszych etapów edukacji są niezbędne, by nauka przebiegała bezproblemowo. Zadbaj o to, by żadnej pozycji nie zabrakło Twojemu dziecku.

  • Zeszyty – powinno ich być co najmniej kilkanaście – dziecko będzie potrzebowało jednego do każdego przedmiotu. Oczywiście w ciągu roku może mu się skończyć miejsce, jednak wówczas można bez problemu dokupić kolejny. Pamiętaj, by dobrze dobrać je do danego przedmiotu! 

  • Przybory do pisania – zestaw długopisów, ołówki, gumka, temperówka, linijka, kątomierz i inne potrzebne akcesoria powinny znaleźć się w piórniku Twojej pociechy.

  • Plecak – powinien on ważyć nie więcej niż 10-15% masy ciała ucznia i być dopasowany do jego postury. Do tego dobrym pomysłem jest wybranie modelu, który ma sporo przegródek i elementy odblaskowe. 

  • Artykuły plastyczne – szczególnie w podstawówce dziecku przyda się blok rysunkowy, pastele, kredki, farby oraz pędzelki. Nie zapomnij też o teczce na przechowywanie jego prac plastycznych!

Jakie rzeczy spakować do plecaka?

Podstawowe rzeczy do plecaka to oczywiście książki, zeszyty, przybory do pisania i wszelkie dodatkowe materiały, które mogą być wymagane na lekcjach, takie jak na przykład kalkulator na lekcje matematyki. Do tego nie może w nim zabraknąć także wygodnego stroju na WF. W każdej szkole są nieco inne zasady dotyczące tej kwestii, z którymi to Twoja pociecha zapewne zapozna się na pierwszej lekcji.

Nie zapomnij też, by Twoja pociecha miała w plecaku drugie śniadanie oraz butelkę wody. Jeśli w szkole znajduje się sklepik, warto też spakować do wewnętrznej kieszeni drobne na zdrową przekąskę. 

Każde dziecko będzie też potrzebować butów na zmianę oraz worka. To, jakie obuwie jest wymagane w danej szkole, powinno być zapisane w regulaminie. 

Jak przygotować dziecko na pierwszą klasę szkoły podstawowej?

Pierwsze dni w szkole podstawowej mogą być bardzo stresujące dla dziecka, które wkracza w całkowicie nowy świat i środowisko. Warto zatem porozmawiać ze swoją pociechą o tym, czego może się spodziewać. Pomoże to jej poczuć się bezpieczniej i mniej się obawiać. Dobrym pomysłem jest podsunięcie dziecku książek, które opowiadają historie maluchów wybierających się do szkoły. 

Jak przygotować się na początek nauki w liceum?

W przypadku nastolatków, którzy wybierają się do liceum, sprawa wygląda nieco inaczej. Szkoła średnia to szereg nowych wyzwań, zarówno pod kątem edukacji, jak i społecznym. Choć Twoje dziecko wie już, na czym polega szkoła i czego może się mniej więcej spodziewać, tutaj również warto je odpowiednio do tego przygotować.

Zachęć nastolatka do zapoznania się wcześniej ze szkołą, by mogło pewnie wkroczyć pierwszego dnia września w jej progi. Do tego dobrym pomysłem będzie znalezienie nowych osób z klasy w mediach społecznościowych lub założenie wspólnej klasowej grupy. Dzięki temu z nowymi kolegami i koleżankami nastolatek zapozna się wcześniej i nie będzie czuć się bardzo obco.

Zadbaj o dobry początek roku szkolnego

Przygotowanie do nowego roku szkolnego nie musi być stresujące. Dobre planowanie, otwarta rozmowa i zaangażowanie z Twojej strony mogą pomóc zmniejszyć napięcie i niepewność Twojej pociechy. Pamiętaj, że niezależnie od wieku, wszyscy uczniowie potrzebują wsparcia i zrozumienia, aby móc w pełni wykorzystać swoje możliwości. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze