Jak zachęcić dziecko do nauki - nauka
Nauka

Jak zachęcić dziecko do nauki?

Z pewnością na świecie znajdzie się większy odsetek ludzi, którzy stronią od uczenia się i szkoły, niż czerpią z tego przyjemność. Nic więc dziwnego, że tak trudno skłonić nasze dzieci do solidnego przygotowania na lekcje. Jak zachęcić dziecko do nauki i sprawić, aby nie kojarzyła się z przykrym obowiązkiem?

Przede wszystkim najgorszą metodą jest zmuszanie. Dziecko zrobi wszystko, aby uniknąć czynności, która jest od niego wymagana, a jej nie lubi. A więc złość i denerwowanie się nic nie da. Należy znaleźć złoty środek, który odpowie dziecku.

Metody na naukę

Dziecko z natury chłonie wiedzę i interesuje się otaczającym go światem. Jedyne, co trzeba zrobić, to uchronić tę cechę przed zatraceniem. Dlatego świetną metodą jest poświęcanie dziecku własnego czasu, kiedy to razem możecie się uczyć. Wspólne czytanie książki, uczenie się liczenia, czy pisania to okazja do spędzenia wspólnie cennej chwili oraz poszerzanie horyzontów. Dziecko z pewnością poczuje się pewniej, jeśli będzie czuło wsparcie ze strony rodzica.

Jeśli już uczycie się razem, postaraj się, aby nie była to zwykłe „wkuwanie informacji”. Nauka przez zabawę – to jest to! Używaj rekwizytów, na przykład przy nauce liczenia. Jeśli czytacie, staraj się żartować, dodawać coś od siebie, aby zainteresować dziecko. Nie przeciążaj dziecka, rysowanie i prace manualne mogą być świetną okazją do zdobywania wiedzy przez zabawę. To najlepszy sposób na to, jak zachęcić dziecko do nauki.

Korzystajmy z dobrodziejstw technologicznych XXI wieku! Wszelkie gry edukacyjne na komputer czy tablet, programy informatyczne – wszystko to z pewnością zainteresuje naszą pociechę. W dzisiejszych czasach dzieci od małego są za pan brat z technologią, dlatego to świetny pomysł, aby wykorzystać ją do nauki.

Nagradzanie i karanie nie jest dobrą metodą. Nauka nie będzie wtedy wartością samą w sobie. Wiedza będzie tylko zwykłą rzeczą, za którą się coś dostanie lub nie. Dziecko powinno mieć poczucie, że ucząc się zdobywa informacje, które są potrzebne w życiu. Warto nauczyć dziecka zamiłowania do poszerzania swoich horyzontów.

Jak zachęcić dziecko do nauki - książka

Jak zachęcić dziecko do nauki – podsumowanie

Każdy z nas chce wszystkiego, co najlepsze dla naszych pociech. Wiedza, nie tylko szkolna, ale również życiowa, to element, który trzeba wykształcić w dzieciach. Bez naszej pomocy im się to nie uda, dlatego zadbajmy o ich przyszłość od małego!