SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Jaki metraż powinien mieć salon?

Jaki metraż powinien mieć salon?

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. To w nim bowiem odpoczywamy, spędzamy czas z gośćmi, relaksujemy się przy kominku oraz oglądamy telewizję. W pomieszczeniu tym można miło i przyjemnie spędzać czas tylko wtedy, gdy jest funkcjonalne, spójne oraz eleganckie. Nie bez znaczenia jest też jego wielkość. Jaki salon jest najlepszym wyborem – duży czy mały?

Funkcjonalny oraz piękny salon – czyli jaki?

Wielkość salonu warto określić już na etapie projektowania swego domu. Metraż tego pomieszczenia powinien być zawsze dopasowany do indywidualnych potrzeb użytkowników mieszkania. Dla dużych rodzin są polecane przestronne salony o dużej powierzchni, a dla singli i par nieco mniejsze pomieszczenia. Więcej na ten temat czytaj na stronie: https://tbs24.pl/jak-duzy-powinien-byc-salon-w-domu-lub-w-mieszkaniu/

Nie bez znaczenia jest też kształt salonu. Warto pamiętać o tym, że najwygodniejsze podczas użytkowania są pokoje gościnne rozrysowane na planie kwadratu. W takim wnętrzu można bowiem w łatwy oraz bardzo ciekawy sposób zaaranżować przestrzeń.

Salon to reprezentacyjna część każdego domu, zatem zarówno wszyscy przebywający w nim goście, jak i domownicy powinni czuć się komfortowo oraz swobodnie. Warto zawsze zachować ostrożność podczas wyboru nieco ryzykownych, alternatywnych projektów rozrysowanych na planie trójkąta, przepołowionej bryły lub wąskiego prostokąta. Takie wnętrza mogą bowiem być niewygodne podczas użytkowania oraz niezbyt ciekawe.

Bardzo ważne jest to, aby salon był proporcjonalny w stosunku do całego domu. Harmonia w rozmiarach to bowiem jedna z najistotniejszych zasad projektowania pomieszczeń. Z reguły przyjmuje się, że mały salon w niewielkim domku powinien mieć około 25 metrów kwadratowych, a w obszernych domach dobrze prezentują się wnętrza o wymiarach minimum 30 metrów kwadratowych.

Mały salon, duży problem – jak go zatem urządzić?

Salon to takie miejsce, w którym bardzo często rodzina spotyka się podczas świąt oraz wielu imprez okolicznościowych. Jeśli jest on duży, to wówczas jest on zawsze komfortowy. Sytuacja nieco się komplikuje, gdy salon jest mały.

Urządzenie pokoju gościnnego o niewielkim metrażu wymaga dokładanego przeanalizowania wszystkich, nawet najdrobniejszych szczegółów. Gdy liczy się każdy metr, to wówczas warto ustalić priorytety i zrezygnować ze zbędnych przedmiotów. Trzeba też zadbać o to, aby optyczne powiększyć wnętrze poprzez odpowiednio dobrane kolory, właściwe oświetlenie oraz minimalizm w dekoracjach i dodatkach. Ich nadmiar mógłby wprowadzić zbędny chaos, a pomieszczenie byłoby wówczas niekomfortowe podczas użytkowania.

Aranżacja niedużego salonu powinna być lekka oraz delikatna, ale nie może nudna. Urządzając takie wnętrze, warto pomyśleć o takich meblach na wymiar, które pozwolą zachować wolną przestrzeń oraz w których będzie można przechowywać mnóstwo niezbędnych rzeczy.

W małym salonie warto też umieścić stolik kawowy oraz sofę z funkcją przechowywania. Mając problem z aranżacją małego wnętrza, warto skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca z dziedziny projektowania wnętrz.

Udostępnij

O autorze