SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Kradzież pieniędzy z konta bankowego

Kradzież pieniędzy z konta bankowego

BNP Paribas Bank Polska albo Santander Consumer Bank – nie ma znaczenia. Dosłownie w każdym współczesnym banku jacyś oszuści wykonywali nieautoryzowane transakcje. Choć banki na całym świecie starają się z tym walczyć, wciąż jest wiele metod, którymi posługują się złodzieje. Porozmawiajmy o tym przez chwilę.

Nieautoryzowane transakcje płatnicze: o co w tym chodzi?

Zaletą bankowości elektronicznej jest bez wątpienia to, że stanowi bardzo wygodne rozwiązanie dla posiadaczy kont bankowych. Wymienione wcześniej banki, jak i Getin Noble Bank, ING Bank Śląski czy Credit Agricole Bank Polska oferują swoim klientom możliwość dokonywania operacji finansowych bezpośrednio z domu lub za pomocą telefonu komórkowego. Wszyscy z tego korzystamy, ale wadą tego stanu rzeczy paradoksalnie jest to, że nie musimy udać się do danej placówki osobiście. Stąd, dla sprytnego złodziejaszka, kradzież pieniędzy z konta jest łatwiejsza niż kiedykolwiek.

Tacy ludzie bardzo często korzystają z fałszywej strony internetowej banku w celu wyłudzenia danych konsumenta. Wysyłają wiadomości mailowe, w których znajduje się link i nieświadoma ofiara wchodzi na fałszywą witrynę, gdzie podaje na tacy swoje dane logowania. W tym momencie złodziejaszek zaciera ręce… Czasami bowiem taka fałszywa strona www wystarczy do tego, aby móc poszperać w usługach płatniczych i wykraść komuś pieniądze z konta. Wiele osób straciło w ten sposób oszczędności życia, a to tylko jedna z form oszustwa, jaka krąży po internecie i choć banki stosują mechanizmy uwierzytelniania transakcji online, nie zawsze udaje się uniknąć problemu.

Co robić, gdy ukradną kasę z konta?

Jeśli zauważyło się jakieś podejrzane ruchy w aplikacji bankowej lub nagle zniknęły z konta tysiące złotych, trzeba natychmiast zadzwonić do danej instytucji finansowej i zgłosić kradzież pieniędzy za pośrednictwem oficjalnej infolinii i postępować z godnie z wytycznymi. Pamiętajmy, że to banki zawiadamiają organy ścigania, rozpoczynając w ten sposób postępowania wyjaśniające okoliczności kradzieży pieniędzy z konta.

Niemniej zawsze warto udać się do prawnika. Doświadczony adwokat. katowice na przykład będzie wiedział, jak doradzić i co robić, aby odzyskać utracone środki. Możliwości jest przynajmniej kilka, więc przestępcza aktywność na koncie niekoniecznie musi się wiązać z czyjąś bezradnością i rozkładaniem rąk. Konsultacje i postępowanie według zaleceń fachowców – to bardzo ważne. No i zmiana swoich zabezpieczeń bankowych, oczywiście, aby kradzież pieniędzy z konta nie mogła się powtórzyć.

Udostępnij

O autorze