Większość osób słysząc „nóż tokarski” albo „frez” od razu ma przed oczami narzędzia monolityczne – czy to frezy palcowe węglikowe, nasadzane wieloostrzowe HSS, stalki do szlifowania noży tokarskich czy wiertła skrętne. Ale po namyśle, jeżeli tylko zorientujemy się, że „całą robotę” wykonuje sama końcówka narzędzia, możemy dojść do prostego wniosku, że tylko ona wykonana musi być z gatunków węglików spiekanych z pokryciem lub stali szybkotnącej, podczas gdy cała reszta narzędzia może być zwykłym trzonkiem stalowym. Takie głowice frezarskie i noże tokarskie są znacznie tańsze w użytkowaniu, ze względu na mniejsze zużycie nie tylko drogich materiałów (węglika/hss), ale też materiałów ogólnie, bo zamiast wyrzucać całe narzędzie po jego zużyciu możemy wymienić tylko jego końcówkę.
Głowice frezarskie i noże tokarskie składane posiadają zwykle gniazdo (lub gniazda) o kształcie płytek skrawających (zwykle wykonanych z węglika spiekanego) wraz z systemem montażu tejże płytki (poprzez śrubę, łapę dociskową lub pin boczny). Wymiana samych płytek trwa nie więcej niż 5-10 sekund i zwykle nie wymaga ponownego mierzenia narzędzia, co zauważalnie obniża czasy niemaszynowe w obróbce skrawaniem.
Głowice frezarskie to też zwykle nieporównywalnie większa wydajność – popularne na rynku głowice frezarskie hifeedowe (wysokoposuwowe) firmy Kyocera MFH, których dystrybutorem jest firma Abplanalp, występują w pełnej gamie rozmiarów już od fi8 aż do fi160, co pozwala na dobór narzędzia idealnie dopasowanego do naszych potrzeb, a ich posuwy sięgające 1.5mm/ząb (około dziesięciokrotnie więcej niż typowych narzędzi) zapewniają, że obróbka zostanie wykonana w zadowalającym czasie. Jeżeli szukamy rozwiązania tańszego, to na prowadzenie wysuwają się produkty Groth. Ichniejsze płytki do głowic frezarskich kosztują nie więcej niż 3eur/sztuka, co przy nawet czterech krawędziach skrawających, gwarantuje niskie koszty obróbki, a co za tym idzie, wyższą opłacalność produkcji.
Składane (czy też płytkowe) noże tokarskie dobrze zadomowiły się już nie tylko w obrabiarkach CNC, ale też konwencjonalnych. Prostota wymiany końcówki skrawającej zależnie od obrabianego materiału lub stawianych narzędziu wymagań dot. wydajności lub jakości powierzchni, bez uciążliwego przezbrajania całego narzędzia przekonują do siebie a ustandaryzowanie kształtu i wymiarów płytek pozwala na zakup produktów od różnych producentów, z zapewnieniem, że elementy będą ze sobą kompatybilne. Gama noży tokarskich Groth z oferty Abplanalp pozwala na obróbkę wydajną, wygodną i co najważniejsze – opłacalną.