SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Biznes

Wszystko, co trzeba wiedzieć o karach w systemie e-TOLL

Wszystko, co trzeba wiedzieć o karach w systemie e-TOLL

Elektroniczny system poboru opłat drogowych e-TOLL obowiązuje wszystkich kierowców już od grudnia 2021. Niestety trudno nazwać go dopracowanym czy idealnym, co wiąże się z frustracją wielu kierowców. Z całą pewnością nie warto się jednak buntować ze względu na kary za brak e-TOLL. Co grozi niepokornym lub zapominalskim? Sprawdź!

Na czym polegają płatności e-TOLL?

System e-TOLL został wprowadzony między innymi jako rozwiązanie na nielubiane przez wielu kierowców bramki na autostradach. Elektroniczny pobór opłat pozwolił na ich zlikwidowanie, dzięki czemu podczas wzmożonego ruchu nie tworzą się przy nim wąskie gardła spowalniające przemieszczenie się po drogach szybkiego ruchu. To również sposób na zmniejszenie kosztów operacyjnych, ponieważ utrzymanie systemu elektronicznego jest znacznie tańsze.

Dla kierowców oznacza to jednak konieczność rejestracji w systemie e-TOLL albo do śledzenia przejazdu za pomocą GPS (e-TOLL PL), albo do elektronicznego zakupu biletu na określony odcinek (e-TOLL PL BILET). Możliwe jest również korzystanie z innych, zewnętrznych aplikacji zintegrowanych z systemem (np. Autopay), a także specjalnych urządzeń e-TOLL montowanych w pojeździe. Nie ma jednak ucieczki od nowego systemu, który zastąpił viaTOLL dla kierowców ciężarówek, a samochody osobowe obowiązuje na autostradach zarządzanych przez GDDKiA (A2 na odcinku Konin – Stryków oraz A4 na odcinku Wrocław – Sośnica).

e-TOLL – kary dla kierowców

Szlabany na wymienionych wyżej odcinkach autostrad są nieustannie podniesione, a w bramkach nie ma pracowników. Dlatego nieświadomy kierowca może dość łatwo złamać przepisy, ciesząc się z darmowego przejazdu. Wówczas grozi mu kara grzywny. Mandat za brak e-TOLL dla kierowcy samochodu osobowego wynosi 500 zł, a dla kierowcy samochodu ciężarowego 1500 zł. Dlatego z całą pewnością warto podporządkować się przepisom! Na zapłacenie kary jest 14 dni. W przypadku jej uiszczenia w terminie do 7 dni kwota jest zmniejszana o 20%.

W sytuacjach wyjątkowych można wnieść opłatę za przejazd do 3 dni wstecz. Jest to opcja przeznaczona na przykład dla tych osób, które podczas przejazdu utraciły zasięg, co uniemożliwiło jego prawidłowe zarejestrowanie. Aby wnieść zaległą opłatę, wystarczy zalogować się na swoje konto e-TOLL. Te opcje są jednak niedostępne, jeśli wcześniej kierowca zostanie złapany bez odpowiedniej opłaty i ukarany mandatem.

Bramki na autostradzie – punkt wnoszenia opłat drogowych

Podniesione szlabany mogą wprowadzać w błąd, ale należy pamiętać, że brak znajomości przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania. Na części autostrad A2 i A4 trzeba wnieść opłatę za pośrednictwem e-TOLL. Kary dla nieposłusznych wynoszą 500 zł dla pojazdu lekkiego i 1500 zł dla ciężarówki.

Jak są naliczane kary e-TOLL?

e-TOLL to system elektroniczny. Skąd zatem „wie”, czy i który kierowca przejechał danym odcinkiem drogi bez wniesienia stosownej opłaty? Kontrolą zajmują się specjalne radiowozy wyposażone w czytniki numerów rejestracyjnych. To ponad 100 samochodów, w tym:

  • 70 Fordów Transit Connect,
  • 32 Fordy Focus w wersji kombi.

Wszystkie są srebrne i nieoznakowane. Można je jednak dość łatwo rozpoznać dzięki belce dachowej wyposażonej w specjalistyczne kamery pozwalające na sprawdzenie w czasie rzeczywistym, czy numery danego pojazdu widnieją w systemie, a więc czy kierowca dokonał stosownej opłaty za przejazd. Co ważne, kary za e-TOLL od patroli KAS są naliczane niezależnie od przyczyn, które spowodowały przejazd bez ważnej opłaty!

Udostępnij

O autorze