SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Czy pompa powietrze-woda dla domu jednorodzinnego się opłaca?

Czy pompa powietrze-woda dla domu jednorodzinnego się opłaca?

Z roku na rok coraz więcej inwestorów stawia na zasilanie domów odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu prawie lub całkowicie za darmo ogrzewają i zasilają budynki w c.w.u. Jednym z urządzeń, które skutecznie im w tym pomaga, jest pompa ciepła powietrze-woda (powietrzna pompa ciepła). 

Przekonajmy się, czy jej instalacja w domu się opłaca. A jeśli tak, to dlaczego.

Jak działa pompa powietrze-woda?

Pompa powietrze-woda wyposażona jest w parownik, skraplacz, sprężarkę oraz zawór rozprężny. Wewnątrz niej krąży czynnik chłodniczy – ciecz wrząca pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze. Zasada działania pompy powietrznej jest stosunkowo prosta i oparta o rozwiązania stosowane np. w lodówkach. 

Urządzenie wykorzystuje powietrze z zewnątrz obiektu (dolne źródło), które przekazywane jest czynnikowi chłodniczemu, a następnie sprężane. Dzięki temu powstaje ciepło użytkowe do wykorzystania przy ogrzewaniu domu lub przygotowania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Pompa, choć potrzebuje do pracy energii elektrycznej, korzysta z niej w 25-30%. Reszta to energia odnawialna, za którą nic nie płacimy.

Parametrem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze, jest współczynnik COP (ang. coefficient of performance). Określa on stosunek między mocą grzewczą pompy ciepła a mocą elektryczną niezbędną do napędu sprężarki. Oznacza to, że im wyższy COP, tym więcej ciepła jest w stanie wytworzyć urządzenie z 1 kWh. 

16 powodów do montażu pompy ciepła powietrze woda w domu

Dlaczego pompy ciepła powietrze-woda są tak popularne w domach jednorodzinnych (zarówno nowo budowanych, jak i już istniejących)? Oto X powodów:

 1. Nowoczesne urządzenia posiadają COP gwarantujący komfort ogrzewania pomieszczeń i ciepłej wody użytkowej przy niewielkim zużyciu energii elektrycznej.
 2. Montaż powietrznych pomp ciepła jest o wiele prostszy i tańszy niż pomp gruntowych bądź wodnych.
 3. Stanowią znakomitą alternatywę dla pomp gruntowych dla osób z niższym budżetem.
 4. Instalacja pompy ciepła powietrze-woda nie zniszczy posesji (brak odwiertów).
 5. Mogą one bez przeszkód współpracować z wieloma systemami (fotowoltaika, wentylacja itp.), zapewniając darmową energię cieplną i elektryczną w domu i uniezależniając od jej zewnętrznych dostawców.
 6. Oprócz ogrzewania potrafią chłodzić budynek.
 7. To urządzenia ekologiczne, zgodne ze zrównoważonym, nowoczesnym budownictwem.
 8. Większość bez problemu pracuje przy temperaturach na zewnątrz dochodzących nawet do -25 stopni Celsjusza.
 9. Łatwo je zamontować w już zamieszkanych domach.
 10. Niektóre urządzenia mogą współpracować z tradycyjnymi źródłami ciepła (system hybrydowy) jak kocioł na olej czy gaz.
 11.  Nie zajmują dużo miejsca jak np. pompy gruntowe z poziomymi wymiennikami ciepła czy kotły na węgiel.
 12.  Ogrzewając dom pompą ciepła powietrze-woda nie ma ryzyka wybuchu, zaczadzenia czy pożaru (jak w przypadku kotła).
 13.  Gwarantują wygodę, ponieważ działają bezobsługowo i inteligentnie.
 14.  Zapewniają estetykę – nie wymagają montowania grzejników w budynku.
 15.  W połączeniu z fotowoltaiką pompy powietrzne jako pierwszą wykorzystują energię z paneli, dzięki czemu w mniejszym stopniu korzysta się z systemu opustów.
 16.  Żywotność pompy ciepła to około 20 lat.

Jak widzisz, powodów na zamontowanie pompy ciepła powietrze-woda w domu jest całkiem sporo. Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Udostępnij

O autorze