SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Gdzie można wymienić grosze? Sposoby na pozbycie się bilonu

Gdzie można wymienić grosze? Sposoby na pozbycie się bilonu

Zbierając grosz do grosza w końcu nastąpi przepełnienie naszej skarbonki. Sprawdź gdzie można wymienić grosze, cały proces nie musi być nieprzyjemny a wręcz bardzo szybki. Urządzenia do zamiany są w wielu miejscach, dowiedz się jak sprawnie dokonać wymiany czytając ten artykuł.

Agenda:

  • Gdzie wymienić grosze?
  • Jakie banknoty otrzymam?
  • Czy jest pobierana prowizja od wymiany groszy?

Miejsca, gdzie można wymienić grosze

Oddział Narodowego Banku Polskiego – jest to darmowy i prosty sposób gdzie można wymienić grosze. Automat sortuje pieniądze za nas. Wystarczy wrzucić monety na tackę. Następnie otrzymujemy wydruk dzięki któremu możemy udać się do kasy po wypłatę gotówki. Wadą jest, że oddziałów Narodowego Banku Polskiego jest tak naprawdę niewiele, znajdują się one bowiem tylko w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Opolu, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Rzeszowie. Gdzie można wymienić grosze:

  • Wymienić bilon na banknoty możemy również w bankach. Warto jednak przed zaplanowanym przybyciem do banku zadzwonić i poinformować, żeby obsługa była w stanie się przygotować. Warto wspomnieć, że wpłata zostanie zaksięgowana na nasze konto w celu uzyskania gotówki musimy udać się jeszcze do bankomatu. Zostanie od nas pobrana opłata podana na stronie banku w tabelce opłat i prowizji.
  • Maszyny gdzie można wymienić grosze znajda się także w niektórych sklepach, centrach handlowych czy placówkach poczty. Najczęściej jednak zostanie pobrana za to opłata. 

Sprawdź także: Jak działa wpłatomat

Gdzie można wymienić monety na banknoty?

Istnieje kilka sposobów na wymianę naszego bilonu, każdy z nich ma swoje wady oraz zalety. Urządzenia lub placówki są powszechnie dostępne co ułatwia zadanie. Proces jest intuicyjny oraz szybki. Jeśli udamy się do automaty nie jest wymagane wcześniejsze sortowanie. Automat automatycznie przeliczy nasze groszówki. Jeśli jednak chcemy zrobić to w banku możliwe, że będziemy potrzebować posortowanych monet. 

Jakie banknoty mogę otrzymać w zamian za monety?

Nie w każdym miejscu zamienimy każdą monetę. Pewnym lokalem, który przyjmie bilon od 1 gr do 5 zł jest automat w oddziale NBP. Nominały jakie możemy otrzymać są zależne od miejsca w którym je wymieniamy. Najczęściej jesteśmy w stanie otrzymać większość dostępnych.

czy narodowy bank polski pobiera prowizję za wymianę bilonu

Czy Narodowy Bank Polski pobiera prowizję za wymianę bilonu?

 Nie, Narodowy Bank Polski nie pobiera prowizji za wymianę. Jest to bezpłatna usługa oferowana w automatach NBP. W przypadku banków oraz innych placówek należy się spodziewać pobrania prowizji.

Co zrobić w przypadku awarii?

Jeśli napotkasz problem z automatem do wymiany bilonu, najlepiej zgłosić to bezpośrednio w miejscu, gdzie znajduje się automat. W przypadku automatów NBP, możesz skontaktować się również z ich infolinią lub oddziałem okręgowym. Pamiętaj, żeby zawsze zachować dowód wymiany – taki jak paragon – w celu ewentualnych reklamacji.

Gdzie wymienić grosze – podsumowanie

Zamiana monet nie stanowi większego problemu, automaty oraz placówki banków znajdują się praktycznie na każdym rogu. Jeśli korzystamy z NBP nie musimy zastanawiać się nad prowizjami, w przypadku innych miejsc warto mieć z tyłu głowy, że zostanie pobrana od nas prowizja za korzystanie z usług.

Sprawdź także:

Adyen n.v. przelew na konto, co to takiego? Wyjaśniamy!

Wakacje za grosze – jak znaleźć dobrą ofertę?

Udostępnij

O autorze

Arek Grzyb - ekspert w biznesie. Ukończył liczne kursy z zarządzania oraz finansów. Pasjonat przejrzystych poradników oraz biznesów. Chętny i gotowy do dzielenia się wiedzą z użytkownikami