SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Jak zweryfikować numer telefonu – sprawdź, kto do ciebie dzwonił

Jak zweryfikować numer telefonu – sprawdź, kto do ciebie dzwonił

Bardzo często zdarza się, że dzwonią do nas nieznane numery. Wiele osób obawia się takich połączeń. Z różnych przyczyn. Mogą to być na przykład związane z niechcianą, często bardzo nachalną reklamą. Czasem są również próbą wyłudzenia albo zręcznym sposobem na zarobienie naszym kosztem – zwłaszcza w przypadku numerów zagranicznych. Można jednak się przed tym zabezpieczyć przez sprawdzenie numeru, który do nas dzwoni. Jak można to zrobić?

Agenda:

  • Jak sprawdzić numer w internecie?
  • Serwisy informacyjne
  • Aplikacje sprawdzające numery

Sprawdzenie numeru w Internecie

Kidy odpowiadamy sobie na pytanie o to, jak zweryfikować numer telefonu, pierwszą przychodzącą do głowy opcją jest proste sprawdzenie numeru w wyszukiwarce. W Internecie działa wiele stron, na których użytkownicy dzielą się informacjami na temat dzwoniących do nich numerów.

  • Często pojawiają się tam na przykład numery firm windykacyjnych i oferujących pożyczki, czy numery najbardziej nachalnych telemarketerów. Można też czasem natknąć się tam na informację, że z jakiegoś numeru nastąpiła próba oszustwa.
  • Ważną zaletą takich stron jest to, że można na nich też samemu dodawać informacje na temat numerów telefonów. Wadą natomiast jest to, że informacje z takich stron są ze sobą czasami sprzeczne, a więc nie zawsze jest to wiarygodne źródło.

Serwisy z informacjami na temat numerów

Innym sposobem jest skorzystanie z jednego z kilku profesjonalnych serwisów, które udostępniają dane na temat kłopotliwych i niebezpiecznych numerów telefonów. Czym różnią się takie serwisy od wspomnianych wcześniej stron?

  • Przede wszystkim tym, że informacje na nich zawarte są weryfikowane, a więc nieprawdziwe doniesienia o danych numerach są najczęściej szybko usuwane.
  • Oprócz tego bazy numerów telefonów w takich serwisach są nieustannie rozbudowywane. Jest to więc źródło informacji o wiele bardziej pewne, a przede wszystkim dające większą szansę na znalezienie danego numeru.

Aplikacje sprawdzające numery

Jak zweryfikować numer telefonu bez konieczności zaglądania do przeglądarki? Czasami zdarza się, że chcemy sprawdzić dany numer już w momencie, kiedy on do nas dzwoni.

  • Jeżeli zechcemy najpierw otworzyć przeglądarkę i poszukać o nim informacji, to z całą pewnością nie zdążymy odebrać, jeżeli połączenie okaże się jednak bezpieczne.
  • Dlatego sposobem, po który obecnie sięga się coraz częściej, są aplikacje sprawdzające numery. Aplikacja taka automatycznie sięga do połączonych z nią baz danych zawsze, kiedy dzwoni numer spoza listy zapisanych kontaktów.
  • Dzięki temu informację uzyskuje się dużo szybciej i jeżeli jest to potrzebne, możemy bez przeszkód odebrać połączenie.

Co jeszcze można zrobić w tej sprawie?

Co można zrobić, kiedy już wiemy, że jakiegoś numeru nie chcemy odbierać, a on i tak ciągle wydzwania? Sposobów jest kilka. Można po prostu ignorować, aż natrętny numer przestanie dzwonić. Nie każdy ma jednak na to cierpliwość.

Wiele telefonów umożliwia zablokowanie konkretnych połączeń – to o wiele lepsza opcja. Istnieją też aplikacje, dzięki którym można bez trudności blokować całe grupy numerów, zgodnie z własnymi preferencjami.

Udostępnij

O autorze

Arek Grzyb - ekspert w biznesie. Ukończył liczne kursy z zarządzania oraz finansów. Pasjonat przejrzystych poradników oraz biznesów. Chętny i gotowy do dzielenia się wiedzą z użytkownikami