SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Nauka

Najbogatszy człowiek świata

Najbogatszy człowiek świata

Obecnie najbogatszy człowiek świata to Carlos Slim Helú wraz ze swoją rodziną. Jego majątek wynosi zawrotną liczbę 75 miliardów dolarów. Jednak w historii byli ludzie, których majątki były wielokrotnością tej sumy! Wiecie, kim był najbogatszy człowiek świata?

Najbogatszy człowiek świata w historii

Mansa Musa żył na przełomie XIII i XIV wieku. Był on 14 królem Imperium Mali. Jak bardzo był bogaty? Szacuje się, że przeliczając jego majątek na dzisiejsze pieniądze wyniósłby on 400 miliardów dolarów! Jednak są specjaliści uważający, że bogatszy od niego był Salomon. Większość jednak stawia na Musa.

Zobacz także: https://www.simradio.pl/jak-dziala-konto-oszczednosciowe/

Historia Mansa Musy

Bogactwo Musy najczęściej określa się jako…nie do opisania. Nie da się go do niczego porównać ani ogarnąć żadną liczbą. Jego królestwo, Timbuktu, było najprawdopodobniej największym producentem złota w historii. Przekazy oraz informacje na temat życiorysu Musy są jednak niezbyt dokładne i pełne. To, co jednak wiemy, świadczy o niesamowitej potędze władcy.

Mansa Musa znany jest ze swojej pielgrzymki do Mekki. Podobno, gdy był w podróży w Kairze, wydawał niewyobrażalne sumy pieniędzy. Jak duże? Tak, że aż spowodował kryzys waluty egipskiej! Inflacja trwała prawie 12 lat. Na podstawie tej historii można sobie wyobrazić, o jak dużym bogactwie mówimy. Dodatkowo przekazy głoszą, że wielbłądy, które towarzyszyły królowi podczas pielgzymki były całe wyładowane złotem. Kolejną znaną informacja jest ogromne wojsko Musy. Liczyło ono około 200 tysięcy żołnierzy.

Zachowane obrazy ukazujące Mansa Musę zawsze przedstawiają go w złocie. Złota korona, berło, kubek, tron. Wszystko, co mogło być stworzone z tego kruszcu, było z niego!

Najbogatszy człowiek świata - korona

Mansa Musa nie tylko wydawał i był bogaty. Sam doszedł do swojej potęgi. Politykę opierał na mądrym handlu i dominacji. Zadbał również o edukację w swoim królestwie. Jest założycielem szkoły wyższej w Timbuktu oraz fundatorem znanego muzułmańskiego stypendium.

Nie wiadomo, czy bogactwo Musy było naprawdę największym w historii całego świata. Jednak z pewnością znajduje się w ścisłej czołówce. Jego poczynania oraz potęga świadczą o tym, że był to mądry władca, który sam zadbał o swoją potęgę.

Gdzie można kupić złoto? – poznaj sposoby na zabezpieczenie finansowe

Udostępnij

O autorze