SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

PoradnikZwierzęta

Gdzie można oddać kota? – Poradnik jak zrobić to odpowiednio

Gdzie można oddać kota? – Poradnik jak zrobić to odpowiednio

Wśród ludzi panuje przekonanie, że koty chodzą własnymi ścieżkami – jest to częściowo prawda. Koty bardzo cenią sobie wolność ale potrafią także wybierać terytorium, gdzie chcą przebywać. Wybierają również ludzi, których chcą się otaczać. Jednakże zmiana sytuacji życiowej może zmusić nas do rozstania z pupilem. Może również zdarzyć się, że spotkamy zagubionego kota, którego nie możemy zatrzymać. Co zrobić w takiej sytuacji? W dzisiejszym artykule dowiesz się, gdzie można oddać kota, aby nie stała mu się krzywda. Wyjaśnimy jak zrobić to na kilka sposobów.

Agenda:

 • Czy schronisko to dobry pomysł?
 • Oddanie kota do fundacji – czy to możliwe?
 • Zwrot kota do hodowli

Gdzie można oddać kota?

Kota bardzo często możemy oddać do osoby od, której go kupiliśmy. Często istnieją także fundacje, które zajmują się naszym kotem, jeśli mamy odpowiedni powód do oddania go.

Schronisko Jest to najpopularniejsza placówka, która opiekuje się kotami. Mieszkają tam z różnych powodów. Nie jest to jednak najlepsze miejsce do jakiego może trafić zwierzątko. Schroniska często są przepełnione oraz koty nie posiadają odpowiednich warunków. Karma używana w tego typu miejscach nie jest najlepszej jakości, natomiast ilość pożywienia nie jest dostosowana do wagi zwierzęcia.

Koty znajdują się w małych, ciasnych klatkach i przebywają tam całymi dniami. Nie jest to naturalne środowisko dla tego typu zwierzęcia. Pamiętaj – oddanie kota do schroniska to ostateczność! Zwierząt w tego typu placówkach jest bardzo dużo, dlatego jeśli masz możliwości, to zaadoptuj kota lub wybierz inne miejsce, gdzie można oddać kota.

Sprawdź także: https://www.simradio.pl/czy-koty-moga-pic-mleko-krowie-lub-kozie-absolutnie-nie/

Rasowe koty – jakie to są? Czy można oddać każdego kota

Rasowe koty i ich oddanie raczej jest dość proste, tak naprawdę większość ludzi chętnie ja kupi za pieniądze. Możemy także spytać właściciela hodowli czy nie przyjmie zwrotu, bardzo często troszczą się oni o swoje rasowe koty przez co chętnie przyjmą je znowu. Oto lista niektórych popularnych rasowych kotów:

 1. Perski
 2. Maine Coon
 3. Syjamski
 4. Brytyjski Krótkowłosy
 5. Sfinks
 6. Ragdoll
 7. Abisyński
 8. Bengalski
 9. Egipski Mau
 10. Norweski Leśny
 11. Scottish Fold
 12. Siberian
 13. Rasy Burmese
 14. Devon Rex
 15. Aegean
 16. American Bobtail
 17. American Shorthair
 18. American Wirehair
 19. Balinese
 20. Bombay

Pamiętaj, że każda z tych ras ma swoje charakterystyczne cechy, zarówno pod względem wyglądu, jak i temperamentu. Warto również wspomnieć, że mieszaniec może mieć cechy różnych ras, co sprawia, że każdy kot jest unikalny.

Czy można oddać kota do Fundacji?

Fundacje to miejsca z którymi możemy się skontaktować w dowolnym momencie. Podczas kontaktu trzeba podać powód, dlaczego chcemy przekazać naszego kota. Nie możemy zrobić tego z błahego powodu, gdyż trafiają tam głównie koty w ciężkich sytuacjach. Głównym zadaniem fundacji jest znalezienie nowego domu dla naszego zwierzęcia. Zdarza się jednak, że ten proces trwa bardzo długo. W takim wypadku kot jest umieszczany w tak zwanym domu tymczasowym.

Pierwszy właściciel kota – czy można zwrócić kota do hodowli?

Pierwszy właściciel to osoba do której również możemy się zwrócić. Możliwość kontaktu występuje jednak tylko jeśli jest to kotek z hodowli, gdzie można oddać kota rasowego. Właściciele troszczą się o dobro swoich podopiecznych. Jeśli nie jesteś w stanie dalej opiekować się kotem, to kontakt z osobą, która sprzedała nam kota może rozwiązać nasz problem.. Taka instytucja najprawdopodobniej będzie w stanie znaleźć nowy dom.

pierwszy właściciel kota czy można zwrócić kota do hodowli

Portale i fora internetowe – czy można znaleźć tam nowy dom?

Odpowiednim sposobem jest także siła internetu. Umieszczając ogłoszenie o znalezieniu kota na portalu możemy ułatwić sprawę, jeśli zostały podjęte czynności poszukiwania przez właściciela. W przypadku naszego własnego kota lub takiego, który jest na pierwszy rzut oka ,jest bezdomny, umieszczając ogłoszenie o oddaniu również możemy znaleźć dla niego nowy dom. 

Rodzina i bliscy szukają nowego zwierzaka

Jednym z prostszych sposobów na znalezienie osoby, która mogłaby stać się nowym właścicielem są nasi bliscy. Wystarczy zapytać naszą bliską rodzinę oraz znajomych, czy nie poszukują nowego członka rodziny. – Istnieje spora szansa, że będzie to strzał w dziesiątkę. Jest to najlepszy sposób na to, gdzie można oddać kota. Będziesz w ciągłym kontakcie z właścicielem i zawsze możesz spotkać się ze zwierzakiem. Dowiedz się także gdzie oddać psa?

Gdzie oddać kota – podsumowanie

Jest naprawdę sporo odpowiednich miejsc, gdzie można oddać kota. Wybierając podane propozycje jest to niemal pewne, że kot znajdzie nowy dom. Każde z miejsc ma jednak swoje zalety i wady. Najczęstszą różnica przy wyborze jest ilość czasu, który musimy poświęcić na poszukiwanie nowego domu. Jeśli nie posiadamy go zbyt wiele, najczęstszym miejscem będzie fundacja lub schronisko. Większa ilość czasu może skłonić nas ku portalom internetowym lub rodzinie i znajomych. 

Ważne jest, aby pod żadnym pozorem nie porzucać naszego zwierzęcia – przekaż go w miejsce, gdzie będzie zaopiekowany.

Sprawdź także: Jak odbić łapę psa do tatuażu?

Udostępnij

O autorze

Cześć jestem Monika! Specjalizuje się w marketingu szczególnie tym internetowym. Na co dzień jestem posiadaczką kota oraz pasjonatką zwierząt i wszystkiego co z nimi związane.