Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Gdzie można wyrobić paszport – lista placówek

21 lipca 2023 rodzaje paszportów

Mając zaplanowany wyjazd za granicę warto mieć na uwadze kraje do których nie dostaniemy się bez paszportu. W takim przypadku wniosek paszportowy możemy składać w punktu paszportowym w Polsce. Wyrobienie polskiego paszportu  w formie klasycznej lub tymczasowej może odbyć się również jeśli znajdujemy się poza granicami państwa.  Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się gdzie można wyrobić paszport.

Agenda:

  • Gdzie wyrobić paszport?
  • Paszport dla dziecka
  • Paszport dla osoby niepełnosprawnej

gdzie wyrobić paszport – w Polsce oraz za granicą

W zależności od tego czy znajdujemy się w Polsce czy za granicą cała procedura będzie się delikatnie różnić. Wniosek złożymy w dowolnym punkcie paszportowym.

  • Należy złożyć wniosek w placówce paszportowej. W Polsce są to urzędy wojewódzkie, gdzie można wyrobić paszport. Wniosek o nowy paszport można złożyć osobiście lub za pomocą pełnomocnika. Do wniosku o paszport potrzebne są pewne dokumenty. Należy przedstawić ważny paszport lub dowód osobisty, dokument potwierdzający opłatę za wydanie paszportu, oraz inne niezbędne dokumenty w zależności od sytuacji. Koszt wyrobienia paszportu jest uzależniony od rodzaju dokumentu i terminu wykonania.
  • Jeśli natomiast jesteśmy poza granicami wniosek o wydanie paszportu złożymy w polskim konsulacie u dowolnego urzędnika.

Rodzaje paszportów – jaki będzie dla nas odpowiedni?

 Kategorie paszportu możemy podzielić na tymczasowy oraz ten klasyczny. Podczas składania wniosku o paszport tymczasowy warto pamiętać także, że nie każdy kraj go honoruje oraz paszport ma jednak krótszy termin ważności.

  • Paszport tymczasowy – ważny na okres 12 miesięcy, Wydanie paszportu tymczasowego nie zawsze pozwoli nam na przekroczenie granicy. Nie posiada on na przykład odcisku palca oraz nie jest uznawany w każdym kraju
  • Klasyczny paszport – dokument ten jest ważny na okres 10 lat, Wystarczy wypełnić wniosek w punkcie paszportowy dokonać także opłaty za paszport a następnie czekać do miesiąca czasu.

Paszport dla dziecka – kilka drobnych różnic

Procedury podczas składania wniosku o wydanie dokumentu są diametralnie różne zależnie od wieku naszego dziecka. Istnieją 3 kategorie wiekowa od których zależy dalsze postępowanie. Wniosek paszportowy dla dziecka jesteśmy w stanie złożyć przez internet.

  • Dzieci poniżej 5 roku życia – podczas składania wniosku o paszport nie pobiera się od nich odcisków palców, oraz nie muszą być także obecne przy odbiorze.
  • Dzieci pomiędzy 5 a 12 rokiem życia – główną różnica jest fakt, że muszą być one obecne podczas odbioru dokumentu.
  • Dzieci powyżej 12 roku życia – w tej kategorii wiekowej jest pobierany już odcisk palca oraz podpis w ramce musi zostać złożony przez nasze dziecko.
paszport jest gotowy co dalej

Jak uzyskać paszport dla osoby nie posiadającej zdolności do czynności prawnych?

Jeśli chcesz uzyskać paszport dla osoby niezdolnej do czynności prawnych, znajdź odpowiednią placówkę, w której można złożyć wniosek o paszport dla takiej osoby. Wniosek należy skierować do urzędu wojewódzkiego, przedstawić dokumenty potwierdzające niezdolność do czynności prawnych, takie jak orzeczenie sądu lub zaświadczenie z domu pomocy społecznej. Procedura uzyskania paszportu dla osoby niezdolnej do czynności prawnych może różnić się od standardowej procedury.

Opłaty za Paszport

Niestety istnieją pewne opłaty za wyrobienie paszportu klasycznego oraz paszportu tymczasowego więc można powiedzieć, że trzeba zapłacić za paszport. Opłata jest zależna od naszego statusu. Jeśli jesteśmy studentem opłata będzie niższa. Dotyczy to żołnierzy zawodowych lub posiadaczy ogólnopolskiej karty dużej rodziny. Pochodzenie z rodziny wielodzietnej również może zmniejszyć opłatę. Istnieje też całkowite zwolnienie z opłaty za paszport np. jeśli mamy więcej niż 70lat. Po opłaceniu wniosku otrzymamy potwierdzenie złożenia wniosku.

Jak odebrać paszport?

Proces po złożeniu wniosku w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce jest procesem szybkim. Jeśli dostaniemy informację, że jest już gotowy to nasz paszport należy odebrać. Na wizytę można umówić się na stronach internetowych urzędów wojewódzkich.  Ze sobą warto mieć dowód osobisty oraz potwierdzenie złożenia wniosku tak samo jak potwierdzenie opłaty.

Gdzie można wyrobić paszport – podsumowanie

Jeśli chcemy złożyć wniosek paszportowy musimy udać się do dowolnego urzędu i złożyć go u urzędnika. Wystąpią jednak pewne opłaty, które możemy obniżyć do różnych kwot. Karta dużej rodziny lub inne statusy są w stanie obniżyć kwotę opłaty. Jeśli jesteśmy poza granicami kraju to złożyć wniosek możemy w polskim konsulacie. Warto mieć na uwadze, że jesteśmy w stanie skorzystać także z paszportu tymczasowego, wyrobienie go trwa zazwyczaj dużo krócej, jednak nie jest on wszędzie uznawany oraz jest na krótszy okres czasu.

FAQ

Jak wyrobić paszport?

Paszport wyrobimy w odpowiedniej placówce. Należy posiadać przy sobie dowód osobisty, zdjęcie oraz kwotę na opłatę za paszport.

Jak wyrobić paszport dla dziecka?

Proces wyrobu paszportu będzie zależny od wieku naszego dziecka. Dzieci powyżej 12 lat muszą już złożyć podpis oraz być obecne czy wydaniu.

Co zrobić jeśli paszport jest gotowy?

Paszport, który jest gotowy należy odebrać w punkcie w którym składaliśmy wniosek. Ze sobą warto mieć dowód osobisty oraz potwierdzenie złożenia wniosku jak i opłaty.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najważniejsze techniki jazdy w F1
tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku