SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Czy ozonatory mogą być stosowane w szkołach i przedszkolach?

Czy ozonatory mogą być stosowane w szkołach i przedszkolach?

Szkoły i przedszkola to placówki, w których codziennie przebywają setki osób. Ze względu na duże zagęszczenie dzieci są to potencjalne wylęgarnie różnych chorób zakaźnych. Często niestety zdarza się, że dzieci przychodzą tam z infekcjami o różnym podłożu, których objawy nie są jeszcze widoczne. Takie osoby rozsiewają dookoła zarazki, które przez jakiś czas unoszą się w powietrzu, a następnie osiadają na różnych powierzchniach. Aby zapewnić najwyższy poziom higieny i zapobiec transmisji chorób zakaźnych, należy zadbać o odpowiednią dezynfekcję tych placówek.

Czym są ozonatory i czy są bezpieczne dla użytkowników?

Ozonatory to urządzenia wytwarzające ozon, czyli alotropową odmianę tlenu składającą się z trójatomowych cząsteczek. Gaz ten ma silne właściwości utleniające, przez co jest toksyczny, a więc skutecznie unicestwia wszelkie niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia mikroorganizmy i drobnoustroje. Doskonale radzi sobie z bakteriami, wirusami, grzybami, pleśnią i roztoczami. Usuwa również przykre zapachy z odkażanych pomieszczeń, a jego wielką zaletą jest kompleksowe i precyzyjne działanie sterylizujące. Dzięki swojej lotnej postaci może dotrzeć nawet w najtrudniej dostępne zakamarki dezynfekowanego pomieszczenia, usuwając z nich szkodliwe drobnoustroje.

Ozonowanie to zabieg, który zapewnia użytkownikom danej placówki higieniczne warunki pracy, eliminując przyczynę ewentualnych zakażeń. Wdychanie ozonu o wysokim stężeniu jest toksyczne, dlatego podczas dezynfekcji nikt nie może znajdować się w odkażanym pomieszczeniu. Powinno być ono szczelnie zamknięte, a przed i po ozonowaniu należy je dokładnie wywietrzyć. Jeżeli stosuje się do zaleceń producenta, które są wyszczególnione na dołączonej do urządzenia instrukcji obsługi, zabieg ozonowania jest całkowicie bezpieczny dla życia i zdrowia użytkowników. Ozon w stosunkowo krótkim czasie rozkłada się do czystego tlenu, dzięki czemu po około godzinie od zakończenia dezynfekcji można już bezpiecznie korzystać z pomieszczenia.

Dlaczego warto ozonować wnętrza przedszkoli i szkół?

Zarówno w przedszkolach, jak i szkołach duże grupy dzieci przebywają przez wiele godzin w zamkniętych pomieszczeniach. Takie środowisko stwarza idealne warunki do rozwoju różnych patogenów chorobotwórczych. Dzieci szybko zarażają się od siebie nawzajem wieloma chorobami i są narażone na różne infekcje. Wirusy i bakterie unoszą się w powietrzu, a następnie osiadają na meblach, ścianach, zabawkach oraz wszystkich przedmiotach znajdujących się w pomieszczeniach.

Aby zminimalizować ryzyko zachorowań i ograniczyć transmisję chorób zakaźnych, warto regularnie przeprowadzać w tych miejscach ozonowanie. Zabieg ten pozwala zlikwidować bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie i wszelkie alergeny kontaktowe znajdujące się zarówno w powietrzu, jak i na powierzchniach różnych przedmiotów. Ozonatory, których sprzedażą zajmuje się m.in. firma Klimawent, powinny być stosowane w klasach, salach zabaw, toaletach, szatniach, stołówkach, świetlicach i na korytarzach przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób można szybko i skutecznie usunąć chorobotwórcze drobnoustroje, które są obecne w pomieszczeniach tych placówek, dzięki czemu dzieci i nauczyciele mają zapewnioną odpowiednią ochronę zdrowia, co bezpośrednio przekłada się na wyraźny spadek zachorowań oraz infekcji.

Udostępnij

O autorze