SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Czy tatuaż jest bezpieczny dla zdrowia?

Czy tatuaż jest bezpieczny dla zdrowia?

Wykonanie tatuażu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Sam proces tatuowania polega na wprowadzeniu tuszu do skóry właściwej za pomocą jednorazowej igły. Jest to więc zabieg, który ingeruje w głąb skóry. Czy może być on niebezpieczny dla naszego zdrowia?

Agenda:

  • Dbanie o narzędzia
  • Czy tatuaż wpływa na zdrowię
  • Plusy i minusy tatuaowania się

Jakie zasady sterylizacji narzędzi obowiązują w studio tatuażu?

Podczas procesu tatuowania, studio tatuażu ma obowiązek zapewnić sterylne i bezpieczne warunki. Każde studio powinno być wyposażone w autoklaw, czyli specjalny zbiornik, który służy do sterylizacji. Wykorzystuje się go m.in. do dezynfekcji urządzeń do tatuażu. Taki autoklaw podlega regularnemu nadzorowi, dlatego w razie wątpliwości można poprosić tatuażystę o wyniki z kontroli zbiornika. Jednorazowe rękawiczki medyczne są również koniecznym i niezbędnym wyposażeniem tatuażysty, podobnie jak nowe igły.

Przed przystąpieniem do wykonania tatuażu, tatuażysta powinien zdezynfekować swoje miejsce pracy, umyć ręce wodą oraz płynem antybakteryjnym, założyć jednorazowe rękawiczki i przemyć skórę klienta spirytusem. Igły i tusz powinny zostać otwarte przy kliencie, dzięki czemu nie będzie wątpliwości co do tego, że były one wykorzystywane do tatuowania innej osoby. Jeżeli tatuażysta podjął wszystkie wymienione wyżej kroki, to można być spokojnym o bezpieczeństwo i higienę zabiegu.

Studio tatuażu Syndicate z Warszawy

Czy tatuaż zawsze wpływa negatywnie na zdrowie?

Niezapewnienie sterylnych warunków w trakcie wykonania tatuażu stwarza ryzyko zakażenia wirusami takimi jak HIV, HPV, zapalenie wątroby typu C czy gruźlicy. Trzeba jednak zaznaczyć, że w profesjonalnym studio tatuażu, takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.  

Tatuaże mogą spowodować również reakcje alergiczne na barwnik, czego konsekwencją będzie kontaktowe zapalenie skóry. Sporadycznie zdarzają się przypadki owrzodzenia, objawy liszajopodobne czy nacieki limfocytów. Istnieją także przypuszczenia, że tatuaże zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów, jednak nie są one podparte twardymi dowodami. 

Plusy i minusy zdrowotne tatuowania się

Do wad tatuażu należy zaliczyć ryzyko zaistnienia niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych. Co prawda, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii czy infekcji nie jest duże, ale jednak istnieje i trzeba mieć to na uwadze.

  • Skorzystanie z usług dobrego i sprawdzonego studio tatuażu pozwoli to ryzyko w znacznym stopniu zniwelować.
  • Warto więc podpytać znajomych i poczytać opinie w Internecie na temat danego salonu. Większe zaufanie do tatuażysty przełoży się na większe poczucie bezpieczeństwa.
  • Tatuaże mogą mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Podnoszą naszą samoocenę i pozwalają wyróżnić się z tłumu.
  • Dzięki nim możliwe jest wyrażenie swojej indywidualności, poglądów, pasji czy stosunku do ludzi i świata.
  • Zwiększają naszą pewność siebie i poczucie własnej wartości. Obecnie tatuażyści są w stanie stworzyć na naszych ciałach dzieła sztuki. Szczególnie przy użyciu kolorowych tuszy.

Udostępnij

O autorze