Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Dlaczego warto zamontować siatkę cieniującą na szklarnię?

13 maja 2022 siatka cieniujaca

Siatka cieniująca na szklarnię zapewnia nie tylko właściwy dostęp do światła, ale również pomaga w cyrkulacji powietrza i wspiera mikroklimat wokół uprawy. 

Odpowiednia uprawa roślin wymaga zapewnienia im konkretnych warunków. Czasami niezbędne jest postawienie na specjalne siatki cieniujące. Jaką funkcję pełnią? Dlaczego warto zastosować je w uprawach szklarniowych?

Jakie funkcje pełnią siatki cieniujące na szklarnie?

Siatka cieniująca na szklarnie ma za zadanie przede wszystkim ograniczyć światło słoneczne docierające do roślin. W niektórych miejscach ekspozycja na promieniowanie jest zbyt duża. W letnie dni zastosowanie specjalnych siatek chroni rośliny m.in. przed poparzeniem.

Siatka cieniująca do szklarni może być wykorzystywana również w przypadku upraw, które wymagają konkretnej długości dnia i nocy. Na rynku są dostępne produkty całkowicie zaciemniające. Pozwalają na manipulowanie czasem, sprawiając, że w określonych godzinach do roślin nie docierają żadne promienie słoneczne. To popularne rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku kwiatów. Oprócz tego siatki cieniujące powodują również rozpraszanie światła. Dzięki temu promienie docierają głębiej do uprawy. Zmniejsza się ryzyko poparzenia roślin, a jednocześnie każdego dnia otrzymują one niezbędną dawkę promieni słonecznych. Siatki są więc stosowane zarówno przy uprawach warzyw i owoców, jak i kwiatów czy innych roślin ozdobnych.

Różne rodzaje siatek cieniujących

Siatka cieniująca na tunelu

Siatka cieniująca montowana na rusztowaniu tunelu dzięki zróżnicowanym rozmiarom znajdzie zastosowanie zarówno w przydomowych ogródkach, jak i profesjonalnych uprawach.

Siatki cieniujące na szklarnie są dostępne w wielu wariantach. Różnią się od siebie m.in. stopniem przepuszczania promieni słonecznych. Wybór odpowiedniego produktu powinien zależeć przede wszystkim od tego, jakie rośliny znajdują się w szklarni. Niektóre gatunki wymagają bowiem znacznie większego zaciemnienia niż inne.

Aby siatka cieniująca mogła pełnić swoją funkcję, konieczne jest dobranie wymiarów do konstrukcji danej szklarni. Trzeba bowiem pamiętać, że w ciągu dnia pozycja słońca zmienia się. Rośliny powinny być więc zabezpieczone z każdej strony, nie tylko od góry – mówi specjalista z firmy Symar, oferującej m.in. siatki cieniujące.

Trwałe siatki cieniujące na szklarnie

Siatka na szklarnie to bardzo funkcjonalne rozwiązanie również ze względu na fakt, że można z niej korzystać przez długi czas. Do jej skonstruowania wykorzystuje się tworzywa sztuczne, które są odporne na działanie wilgoci, a także innych czynników atmosferycznych. Mogą być stosowane nie tylko w sezonie wiosenno-letnim, lecz także zimą. Nie ulegają niszczeniu pod wpływem skrajnych temperatur i promieniowania słonecznego. Raz kupiona siatka pełni swoją funkcję przez co najmniej kilka lat. To dobry wybór zarówno do hobbystycznych upraw, jak i dla profesjonalnych producentów żywności czy kwiatów.

Siatki na szklarnie a jakość plonów

Siatka na szklarnie pozwala na stworzenie odpowiednich warunków dla uprawianych roślin. Wpływa to bezpośrednio na tempo ich wzrostu oraz jakość plonów. Poprzez zastosowanie specjalnej siatki zmniejsza się liczba uszkodzonych roślin. W przypadku szczególnie wymagających gatunków, które muszą mieć zapewniony konkretny cykl dobowy, siatki są niezastąpione. 

Siatka do szklarni sprawdza się nawet w bardzo słoneczne dni. Dzięki niej w sytuacji, gdy latem panują wysokie temperatury, w dalszym ciągu można bez problemu uprawiać rośliny. Minimalizuje to straty, co ma ogromne znaczenie, zwłaszcza na profesjonalnych uprawach.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci