SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

BiznesPorady

Firma windykacyjna – czym się dokładnie zajmuje?

Firma windykacyjna – czym się dokładnie zajmuje?

Temat windykacji zazwyczaj nie jest kojarzony z czymś miłym i spokojnym. Większość osób, do których dzwonią firmy windykacyjne przedstawia ich tylko w złym świetle. Jednak czy ludzie wiedzą do końca czym jest firma windykacyjna i czy jest szansa, że kiedyś sami się zgłoszą do nich z problemem długu? Ten tekst postara się odpowiedzieć właśnie na pytania.

Co oznacza słowo windykacja

Dosłownie mówiąc jest to dochodzenie roszczeń, obrona konieczna lub nawet czasami zemsta. Już w Cesarstwie rzymskim funkcjonowała windykacja, która miała na celu odzyskiwanie rzeczy, które były zagarnięte przez niewłaściwe osoby. Można ją podzielić na dwie podgrupy:
– windykacja polubowna, czyli taka gdzie firma namawia klienta do spłaty należności,
– windykacja sądowa, występuję po polubownej, gdzie dłużnik niestety nie uregulował należności i sprawa musiała zostać skierowana na drogę sądową.

Kiedy skorzystać z usług firmy windykacyjnej

Bardzo często osoby, które pożyczyły komuś pieniądze i nie mogą doprosić się spłaty muszą decydować czy nie poprosić o pomoc firmy windykacyjnej. Na pytanie „kiedy zgłosić się do firmy windykacyjnej?” trzeba sobie odpowiedzieć dopiero wtedy kiedy zdobędzie się odpowiednio dużą wiedzę na temat działania danej firmy.

Sprzedaż długów, polega na cesji, gdzie wierzytelność zostaje sprzedana na osobę trzecią. Firma windykacyjna dostaję wtedy prawo do roszczenia należności wraz z odsetkami.
Wiadome jest również to, że firma windykacyjna musi zarobić na długu. Z tego powodu osoba zobowiązana do spłaty musi liczyć się z większą sumą spłaty. Za koszt cesji musi zapłacić osoba, która pożyczyła pieniądze, a nie firma windykacyjna, ponieważ istnieje szansa, że wierzytelność nigdy nie zostanie spłacona. Jeśli jednak jest duża szansa na spłatę, to kwota cesji spada do bardzo przystępnych cen.

Kiedy warto sprzedać dług

Jeśli ktoś potrzebuję gotówki na już, to jest to bardzo dobra opcja. Pieniądze zostaną zapłacone w trybie pilnym już do paru dni po przepisaniu wierzytelności i osoba pożyczająca ma problem z głowy.

Podsumowując, windykacja jest to dochodzenia należności. Występują dwa rodzaje windykacji, czyli polubowna i sądowa. Warto zastanowić się czy potrzebna jest sprzedaż wierzytelności, ponieważ trzeba liczyć się z kosztami cesji. Warto na początku samemu rozeznać się czy istnieje szansa na spłatę przez drugą osobę, jeśli takiej szansy nie ma to wtedy warto udać się do firmy windykacyjnej i oddać im dług. Pieniądze zostaną od razu dostarczone i nie trzeba już sobie zaprzątać głowy długiem. Nie jest to jednak jedyne wyjście z takiej sytuacji więcej na ten temat można przeczytać na blogu firmy Finiata.

Udostępnij

O autorze