SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Gotowe szafy do sypialni – przesuwne czy rozwierne?

Gotowe szafy do sypialni – przesuwne czy rozwierne?

Choć sypialnia jest pomieszczeniem, w którym do niedawna często stosowano zabudowę wnękową, obecnie odchodzi się od tego trendu na rzecz szaf gotowych. Dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, łatwiej zmienić aranżację pokoju, a także jego przeznaczenie, jeśli jest taka konieczność. Poza tym, przy przeprowadzce, zabierasz swoje meble ze sobą, ustawiając je w nowym mieszkaniu. Zabudowę trzeba pozostawić na miejscu.

Decydując się więc na zakup szaf do sypialni, warto zapoznać się z ofertą mebli gotowych. Pozostaje jednak do rozstrzygnięcia dość istotna kwestia – czy lepiej wybrać szafy z drzwiami przesuwnymi, czy tradycyjnymi, rozwiernymi. Więcej na ten temat dowiesz się z poniższego tekstu.

Kiedy należy wybrać szafę z drzwiami przesuwnymi?

Decyzja o zakupie mebla z drzwiami przesuwnymi lub tradycyjnymi, otwieranymi, to często kwestia przekonań, gustu czy upodobań. Niekiedy jednak trzeba zrezygnować z drzwi rozwiernych na rzecz przesuwnych. Ma to miejsce wówczas, kiedy szafa musi zostać z konieczności ustawiona w taki sposób, że nie będzie miejsca na otwarcie tradycyjnych drzwi. Zwykle bywa tak w niewielkich sypialniach, gdzie przestrzeń pomiędzy łóżkiem a drzwiami szafy jest na tyle duża, ze bez problemu zmieści się tam człowiek, jednak już nie na tyle obszerna, żeby otworzyć swobodnie drzwi mebla.

Oczywiście drzwi przesuwne wcale nie muszą stanowić klasycznego rozwiązania. Przykładem mogą tu być meble Akord, które oferują ciekawą alternatywę dla typowych szaf z drzwiami przesuwnymi. Front podzielony jest np. na 3 części, z których środkowa, w postaci tafli lustra stanowi element nieruchomy. Dwa skrzydła po bokach są z kolei przesuwne i można je otwierać, „chowając” za lustrzaną przegrodę.

Tradycyjne szafy rozwierne wcale nie muszą być sztampowe

Choć sypialnia kojarzy się zwykle z najbardziej standardowymi, dwuskrzydłowymi szafami rozwiernymi, obecnie na rynku dostępne są bardzo różne rozwiązania, które pozwolą dopasować gotową szafę do naszych indywidualnych potrzeb. Typowy mebel można zastąpić np. modelem:

  • z dwiema szufladami u dołu i drzwiami u góry,
  • lewą częścią przesłoniętą drzwiami, a prawą w formie regału,
  • lewą częścią przesłoniętą drzwiami, a prawą w formie regału z dwiema szufladami.

Do tego w szafach o standardowej wysokości można zastosować klasyczną nadstawkę, która powiększy znacząco przestrzeń do przechowywania. Jeśli mamy wystarczającą ilość miejsca w sypialni, dobrym pomysłem jest np. połączenie klasycznych szaf z mniej standardowymi rozwiązaniami. Szafy z szufladami mogą zastąpić bieliźniarkę, a szafy z regałami – dodatkowe półki na książki.

Udostępnij

O autorze