SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Hulajnogi wyczynowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Hulajnogi wyczynowe – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć zwiększone zainteresowanie hulajnogami wyczynowymi, służącymi do skakania i wykonywania różnorodnych akrobacji. Od zwykłych modeli różnią się brakiem możliwości złożenia oraz regulowania wysokości kierownicy. Im mniej składanych lub ruchomych elementów posiada, tym trwalszą konstrukcją może się poszczycić. Hulajnogi wyczynowe są także cięższe. Wszystko po to, aby zapewnić użytkownikowi jak największą wytrzymałość. Rodzi się pytanie, na co zwracać uwagę przy jej wyborze?

Wysokość dopasowana do wzrostu właściciela

Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących wyboru hulajnogi wyczynowej jest odpowiedni dobór do wzrostu użytkownika. Ich wysokość waha się między 70 a 90 cm. Optymalny rozmiar kierownicy to ten, który sięga nieco poza linię bioder, natomiast poniżej pępka. Nie bez znaczenia jest również jej szerokość, która powinna być dopasowana do szerokości barków użytkownika. Generalna zasada brzmi: wąskie kierownice pozwalają na bardziej zaawansowane akrobacje, zaś szerokie przeznaczone są dla osób lubiących wysokie skoki.

Z czego powinna być wykonana? 

Hulajnogi wyczynowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Aby jednak mieć pewność, że wybrany model będzie w nienagannym stanie służyć przez długi czas, warto wybrać te o konstrukcji aluminiowej.

Jakie kółka?

Hulajnogi wyczynowe powinny być wyposażone w twarde kółka, o odpowiedniej średnicy. Przyjmuje się, że im większa średnica kół, tym lepsza stabilność. Jeśli jednak zależy nam na możliwości wykonywania różnorodnych trików, wtenczas lepiej sprawdzą się modele z wąskimi kółkami. Jak znaleźć złoty środek? Wybierając rozwiązanie wyśrodkowane, czyli kupując hulajnogę z kółkami o średnicy nie większej niż 120 mm. Nie bez znaczenia pozostaje również twardość kółek. Najlepsze modele wyposażone są w aluminiowy rdzeń, który gwarantuje większą wytrzymałość.

Łożysko

Ważnym elementem w przypadku hulajnogi wyczynowej jest również łożysko, które powinno być nie tylko odporne na uszkodzenia, ale również łatwe do wymiany i konserwacji. Najlepsze to te wykonane ze stali szwajcarskiej i szlachetnej, a także chromowane, ceramiczne lub tytanowe. Natomiast o sprawności łożyska decyduje skala ABEC. Im wyższa wartość, tym lepiej.

System kompresji – kolejny czynnik przy wyborze hulajnogi wyczynowej

Znajdujące się w sprzedaży modele hulajnóg wyczynowych, zasadniczo wyposażone są dwa rodzaje kompresji. Pierwszy z nich, czyli HIC jest łatwy i nieskomplikowany w obsłudze. Zapewnia lekkość, trwałość i płynność jazdy. Jedyne, co należy zrobić to przekręcić dwie śruby, aby móc cieszyć się podniebnymi akrobacjami. Drugi system, czyli IHC stanowi lżejszą wersję systemu kompresji HIC.

Udostępnij

O autorze