SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Ile mogę wypić alkoholu?

Ile mogę wypić alkoholu?

Ile mogę wypić to częste pytanie wśród tych, którzy prowadzą rozrywkowy tryb życia. Kilka piw wieczorem, przyjęcie u przyjaciół czy biznesowa kolacja… Każda z tych okazji może skłonić nas do rozmyśleń na temat tego, ile dokładnie alkoholu możemy spożyć, aby dnia następnego móc ze spokojną głową siąść w samochód. Jedni uważają, że może być to od dwóch do czterech piw, inni wskazują na lampkę wina czy kieliszek whisky. Jaka jest prawda? Ile mamy alkoholu we krwi po wypiciu kilka drinków?

Ile promili po wypiciu piwa?

Tak naprawdę ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to ,,ile mogę wypić. Na całokształt składa się wiele czynników. Może być to m.in.:

  • wiek,
  • waga,
  • szybkość spalania alkoholu przez organizm,
  • płeć,
  • ogólna kondycja organizmu,
  • szybkość spożywania alkoholu.

Ponadto na ilość alkoholu we krwi będzie mieć również wpływ to, czy spożywamy go na pusty żołądek oraz jak często sięgamy po kieliszek.

I tak na przykład piwo spożyte na pusty żołądek zostanie szybciej przyswojone do organizmu niż po obfitym obiedzie czy kolacji. Morał z tego taki, że warto podczas spożywania alkoholu, sporo jeść, aby nie upić się zbyt szybko.

Po jakim czasie można prowadzić auto?

Pytanie ile mogę wypić, ściśle związane jest z zapytaniem: ,,po jakim czasie od spożycia alkoholu mogę prowadzić auto?”. Odpowiedź na to pytanie nie jest mocno skomplikowana. Za kierownicę możemy wsiąść jak… wytrzeźwiejemy! A ile czasu nam to zajmie i jak to sprawdzić?

Na pierwsze zagadnienie mają wpływ praktycznie te same czynników, które wymieniono powyżej. Ogólna kondycja organizmy, płeć czy wiek wpływa bowiem na to, w jakim tempie nasze ciało pozbywa się alkoholu.

Drugie zagadnienie jest proste. By wiedzieć, czy już wytrzeźwieliśmy, należy zbadać się alkomatem. Pokaże nam on ilość promili w wydychanym przez nas powietrzu.

Wirtualny alkomat — czyli ile mogę wypić… online

Jak wyżej wspomniano, jedyną metodą na dokładne sprawdzenie naszego stanu jest badanie alkomatem. Warto wiedzieć, że nawet spożycie jednego piwa może mieć ogromny wpływ na nasze życie. Prowadzenie samochodu pod wpływem substancji psychoaktywnej, jaką jest alkohol, może zakończyć się tragicznie dla nas, jak i dla osób nas otaczających. Ostatecznie może okazać się, że utrata prawa jazdy bądź horrendalnie wysoki mandat, to najłagodniejsze skutki naszej decyzji.

Pamiętaj, że po spożyciu alkoholu lepiej odpuścić sobie kierowanie autem. W końcu czy to jedynie rozwiązanie, by dostać się do domu?

Gdzie można wyrobić dowód osobisty – sposoby na uzyskanie dokumentu

Udostępnij

O autorze