SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Jak kupić dobry akumulator, który sprawdzi się przez wiele lat?

Jak kupić dobry akumulator, który sprawdzi się przez wiele lat?

Na rynku można znaleźć całe setki różnych modeli akumulatorów, a każdy z nich jest dopasowany do innego typu urządzeń i przystosowany do pracy w odmiennych warunkach. Jednak przenośne źródła zasilania zwykle mają ze sobą wiele wspólnego, a niezależnie od tego czy interesuje nas zakup akumulatora do kosiarki elektrycznej, czy też do masywnego pojazdu ciężarowego, musimy pamiętać o wielu istotnych kwestiach. Oczywiście wiedza na temat akumulatorów jest ważna także podczas użytkowania świeżo kupionego sprzętu, by mógł on służyć właścicielowi jak najlepiej i jak najdłużej.

Co cechuje dobry akumulator?

O czym powinno się wiedzieć, odwiedzając stacjonarny lub internetowy sklep z akumulatorami? Szukając akumulatora, który spełni nasze potrzeby, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego rozmiar i wagę. W końcu ma on być przenośnym źródłem prądu, dlatego jego transport i montaż muszą być jak najłatwiejsze. Nie można jednak popaść w skrajność, ponieważ żaden dobry akumulator nie będzie lekki jak piórko, ani tym bardziej nie zmieści się w kieszeni spodni – zwłaszcza jeśli ma go cechować również wysoka pojemność. Jest to cecha pożądana przez każdego klienta sklepów z akumulatorami, bo chyba nikt nie chciałby, żeby jego sprzęt szybko się rozładowywał. Ponadto taki sprzęt powinien odznaczać się przynajmniej minimalnego stopnia odpornością na uszkodzenia fizyczne i niskie temperatury.

Jak dbać o akumulator?

Wielu osobom wydaje się, że akumulator to niezawodne urządzenie, a winą za jego szybkie zużycie obarczają producentów. Prawda wygląda jednak tak, że większość akumulatorów trafiających do wymiany była źle eksploatowana. Wystawianie sprzętu zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury jest bezpośrednią przyczyną jego szybkiego zużywania się. To samo dotyczy nieładowania go do pełna, a tym bardziej korzystania z akumulatora, gdy ten jest rozładowany. Często też zapomina się o tym, że akumulatorowi zawsze trzeba dać czas na swobodny rozruch. Znaczenie ma też zapewnienie źródłu prądu stabilności po zamontowaniu w samochodzie czy kosiarce. W końcu niedopasowany akumulator zwykle obija się podczas użytkowania, co oczywiście prowadzi do uszkodzeń mechanicznych.

Zakup nowego akumulatora do danego urządzenia

Kupując nowy akumulator niestety nie każdy zastanawia się, dlaczego stary się zepsuł. Jest jednak wiele czynników, które mają ogromny wpływ na funkcjonowanie akumulatora, a niektóre z nich trzeba mieć na uwadze już w momencie zakupu nowego sprzętu. Wybierając akumulator, musimy wiedzieć, jaki model jest polecany przez producenta zasilanego urządzenia. Niestety nie zawsze będzie on dostępny w polskich sklepach, dlatego często trzeba dokładnie przeglądać parametry innych akumulatorów, aby były jak najbardziej zbliżone do poszukiwanego oryginału.

Kolejne informacje podane przez producentów, z jakimi trzeba się koniecznie zapoznać, dotyczą samego akumulatora. Prawie zawsze określa się czas, w jakim urządzenie może być użytkowane przed wymianą na nowe. Nie dziwi nas fakt, że większość osób znacznie przekracza ten okres, czekając aż akumulator najzwyczajniej się zepsuje lub przestanie działać. Jednak takie zachowanie nie tylko prowadzi do awarii w nieoczekiwanych momentach, ale również nierzadko skutkuje uszkodzeniem zasilanego akumulatorem urządzenia.

Kupowanie akumulatorów online

Wiele sklepów z akumulatorami oferuje sprzedaż swoich produktów przez internet. Opcja ta jest niezwykle wygodna i daje szeroki wybór sprzętu elektronicznego, jednak wymieniając akumulator online trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Przede wszystkim chodzi tu o samą wysyłkę urządzenia. Akumulatory nie mają prawa obijać się w trakcie wysyłki, dlatego muszą być one bardzo dobrze zabezpieczone i powierzone odpowiedzialnemu przewoźnikowi. Co więcej sprzedawca akumulatorów ma obowiązek wziąć od klienta zużyty sprzęt, który odda do recyklingu. Warto też aby klient miał dobry kontakt ze sklepem, aby mógł upewnić się co do tego, czy akumulator spełni wszystkie jego potrzeby.

Udostępnij

O autorze