SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Natura

Jak zbudować cichy i wydajny komputer? Wskazówki

Jak zbudować cichy i wydajny komputer? Wskazówki

Budowa komputera daje możliwość wyboru dokładnie takich podzespołów, jakich chcesz. Wydajność jest oczywiście bardzo ważna, co jednak z hałasem? Jak zbudować cichy komputer? Oto wskazówki.

Chłodzenie procesora

Składasz komputer i masz już niezbędne dla siebie komponenty, takie jak płyta główna, procesor, pamięć RAM, zasilacz, karta graficzna i karta dźwiękowa? Nie zapomnij też o elementach chłodzenia komputera. Wpływa ono nie tylko na wydajność i stabilność sprzętu, ale także na generowany przez PC hałas. Jednym z podzespołów, który powinien mieć chłodzenie, jest procesor. 

Ten element komputera pobiera najwięcej energii elektrycznej, a do tego też generuje dużo ciepła. Zbyt wysoka temperatura źle wpłynie na wydajność urządzenia, dlatego też warto zaopatrzyć się w cooler CPU. Jego zadaniem jest zabezpieczenie pracy procesora i odprowadzanie ciepła

To, jaki wybrać, zależy przede wszystkim od jakości CPU. Im mocniejsze procesory, tym lepsze powinno być chłodzenie. Możesz wybrać te chłodzące powietrzem, pasywne (sam radiator bez wentylatora), jak i wodne, w którym głównym elementem jest ciecz. Te dwa ostatnie na pewno nie będą generować hałasu. Warto jednak zaznaczyć, że chłodzenie pasywne sprawdzi się raczej w mniej wymagających PC, gdyż ma ograniczoną wydajność.

Chłodzenie karty graficznej

Karta graficzna to kolejny po procesorze element w komputerze, który jest najbardziej energochłonny, a tym samym wymaga odpowiedniej wentylacji. Najczęściej producenci oferują autorskie konstrukcje, które zapewniają nie tylko wydajność, ale też dobry system chłodzenia. Do bezgłośnych rozwiązań będzie należał oczywiście ten pasywny, acz zazwyczaj znajdziesz go w słabszych modelach kart, które nie zawsze nadają się do grania.

W przypadku wydajniejszych GPU, które generują więcej ciepła, konieczne będzie efektywniejsze chłodzenie. Mogą one wykorzystywać 2 lub 3 duże wentylatory. Warto zwrócić uwagę na półpasywne rozwiązania, przy których wiatraki uruchamiają się dopiero po przekroczeniu określonej temperatury. W spoczynku nie generują żadnego hałasu. 

Wentylatory a hałas

Źródłem hałasu w komputerze mogą być zainstalowane w obudowie wentylatory, szczególnie te o nieco słabszej jakości. Wybierając ten element, warto zwrócić m.in. uwagę na wyprofilowane łopatki i prędkość obrotową (im niższa, tym mniejszy przepływ powietrza i wyższa kultura pracy). Tę ostatnią można zmniejszyć poprzez oprogramowanie płyty głównej czy regulator obrotów.

Pamiętaj też, aby przy składaniu komputera stawiać na dysk SSD, a nie HDD. Ten drugi zawiera elementy mechaniczne, które generują hałas. Półprzewodnikowy nośnik SSD będzie nie tylko oferować wysoką kulturę pracy, ale także zwiększy wydajność i komfort korzystania z PC. 

Budowa cichego i wydajnego komputera to proces, który wymaga przemyślanego wyboru komponentów. Warto inwestować w nowoczesne technologie, takie jak chłodzenie wodne. Pamiętaj też o odpowiedniej obudowie, która potrafi znacząco zredukować hałas przez zastosowanie wyciszających materiałów i efektywnego układu przepływu powietrza.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze