Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku: Od inspiracji po realizację

5 czerwca 2024 Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku


Kultura ludowa Podhala jest niezwykle barwna i wzbudza zainteresowanie również wśród osób pochodzących z innych regionów Polski. Szczególnie, jeśli dotyczy to słynnych góralskich wesel. Obrzędy oraz zwyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie mają niezwykły urok i są kultywowane przez kolejne pokolenia.

 Podstawy wesela góralskiego

Tradycyjne wesele w stylu góralskim jest imprezą odbywającą się z prawdziwym impetem. Raczej nie zdarza się, aby liczba zaproszonych gości była mniejsza niż trzycyfrowa. Ślub góralski to wydarzenie o charakterze rodzinnym, na które przyjeżdża nawet najdalsze kuzynostwo, co przekłada się na liczbę gości. Jednym z nieodłącznych elementów wesela jest oczywiście kapela góralska, wykonująca tradycyjne przyśpiewki w akompaniamencie charakterystycznego brzmienia skrzypek. Prawdziwi górale organizują co najmniej kilkudniowe przyjęcia weselne, na których goście bawią się nie krócej niż… do białego rana! Miejsca, w których organizowane są wesela, to zazwyczaj zaprzyjaźnione karczmy lub gospody – oczywiście odpowiednio przestronne, aby pomieścić pokaźną liczbę gości. Drewniana chata udekorowana zwykle owczą skórą, tradycyjne haftowane obrusy czy świeże kwiaty polne to jedne z charakterystycznych motywów góralskich przyjęć. Często wygląd sali przypomina znane w całej Polsce motywy boho czy rustykalne. Tradycyjne wesele góralskie ma niepowtarzalny klimat, dzięki któremu jest długo wspominane przez zgromadzonych na nim gości.

Tradycyjne góralskie wesele – obrzędy, stroje i potrawy

Zarówno ślub, jak i wesele to niezliczone obrządki, którym nie można odmówić niepowtarzalnego uroku. Impreza zorganizowana w stylu góralskim rządzi się swoimi prawami, a na uwagę zasługują również same przygotowania do niej. Przygotowaniami przyszłej żony zajmują się starościny, czyli starsze, doświadczone kobiety, które dobrze znają lokalne obrzędy i zwyczaje. Wczesnym rankiem pojawiają się w domu Panny Młodej, aby pomóc w przygotowaniu stroju czy fryzury. Kiedy Pan Młody przychodzi do domu przyszłych teściów, narzeczona wręcza mu prezent – tradycyjną koszulę góralską z ozdobnym haftem, natomiast jej rodzice wygłaszają tak zwane wypytowiny. To oficjalna przemowa przyszłych teściów połączona z błogosławieństwem. Narzeczeni do kościoła jadą oddzielnie, jednak w miejsce przyjęcia już razem, zaliczając po drodze kilka weselnych bram. Ich celem jest przyniesienie pomyślności na nowej drodze życia. Po przybyciu, jak nakazuje góralska tradycja, Para Młoda jest witana chlebem i mlekiem, które podają matki świeżo upieczonych małżonków. Kolejnym nieodłącznym elementem góralskiego wesela są cepiny, stanowiące odpowiednik znanych w innych regionach Polski oczepin. To właśnie wtedy Panna Młoda zdejmuje wianek, będący symbolem niewinności, zakładając góralską chustę. Cepiny mogą trwać nawet do kilku godzin! Pan Młody na początku przyjęcia musi zdjąć pióra ze swojego kapelusza i oddać je druhnom, a następnie wykupić je od nich. Może się to odbywać na wiele sposobów, a wszystko zależy od kreatywności świeżo upieczonego małżonka. Cepiny wieńczy taniec Pary Młodej w iście góralskim stylu.

Cechą charakterystyczną są też góralskie stroje – białe suknie ozdobione góralskimi haftami lub tradycyjne stroje góralskie, obowiązkowo kierpce, wianek na głowie i czerwone korale. Pan Młody zazwyczaj ma na sobie białą koszulę, góralskie białe portki, pas góralski oraz kierpki. Goście nie muszą ubierać się w tradycyjne stroje, wystarczy, że zadbają o drobne akcenty ludowe, które będą nawiązywały do panującego klimatu. Nie bez znaczenia są oczywiście potrawy serwowane na weselu: kwaśnica, grule z kwaśnym mlekiem, budz, oscypki, pieczony prosiak czy tradycyjny chleb góralski. Góralskie wesela należą do tych mocno skropionych trunkami procentowymi, wśród których najpopularniejsza jest śliwowica.

Zorganizuj prawdziwe wesele góralskie

Jeżeli pragniecie bawić się na prawdziwie góralskim weselu, zorganizujcie przyjęcie w wyjątkowym miejscu o niepowtarzalnym klimacie. Wesele góralskie w Dworku Góralskim to pewność poszanowania wieloletniej tradycji, najlepszej kapeli góralskiej, grającej regionalną muzykę, tradycyjnych strojów czy kultowych przyśpiewek. Świeże kwiaty zdobiące salę weselną, menu obfitujące w regionalne przysmaki, a także otwartość na potrzeby i oczekiwania Pary Młodej sprawiają, że Dworek Góralski w Łodygowicach cieszy się dużym zainteresowaniem narzeczonych poszukujących odpowiedniej sali na zorganizowanie swojego wymarzonego góralskiego wesela.

Góralskie wesela – podsumowanie

Pomimo upływu lat, kolejne pokolenia decydują się na organizację przyjęcia góralskiego z wielkim poszanowaniem tradycji. Wyprawienie takiego wesela może być wspaniałym doświadczeniem, pełnym tradycji, muzyki i regionalnych przysmaków. Podczas planowania, najważniejsze jest określenie budżetu i sporządzenie listy gości, a także wybór i rezerwacja miejsca. Warto dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem, zwłaszcza, jeśli przyjęcie ma odbyć się w popularnym sezonie. Należy zadbać o tradycyjne stroje, a także dekoracje typowe dla regionu. Przyjęcie weselne zorganizowane w stylu góralskim z pewnością będzie długo wspominane przez zgromadzonych na nim gości.

Artykuł sponsorowany

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jakie są najważniejsze techniki jazdy w F1
tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku