SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Nauka

Kamień z Rosetty

Kamień z Rosetty

Hieroglify egipskie nigdy nie zostały by rozszyfrowane, gdyby nie kamień z Rosetty. To on dał klucz do rozwiązania zagadki starożytnej cywilizacji. Czym jest, skąd pochodzi i co ze sobą niesie?

Czym jest kamień z Rosetty?

Jest to czarna płyta wykonana z bazaltu o wysokości około 114cm. Waży aż 762kg, a jej grubość wynosi około 28cm. Znajdują się na nim trzy te same teksty, lecz w różnych językach: starogreckim, egipskim demotycznym oraz hieroglifami. Teksty mają po 14, 32 i 34 linijki.

Kamień to tylko fragment całości z płyty. Był on pierwotnie stelą, którą stawiano w starożytnym Egipcie w świątyniach przy wizerunkach faraonów.

Jak brzmi tekst z kamienia?

Tekst jest dekretem wydanym w 196 roku p.n.e.. Napisany został przez egipskich kapłanów czczących nowego faraona Ptolemeusza V. Wydali go z okazji rocznicy koronacji, za zasługi względem kraju. Faraon podniósł wynagrodzenie kapłanów, obniżył podatki oraz ogłosił amnestię.

Kamień z Rosetty - rosetta22

Odkrycie kamienia z Rosetty

Został on odkryty w 1799 roku przez Francuzów w Egipcie. Dokładnie przez armię francuską pod dowództwem Napoleona. Znajdowali się oni w Egipcie w związku z prowadzoną wojną i chęcią odcięcia wojsk angielskich od kolonii afrykańskich oraz azjatyckich. Kamień został znaleziony, jak sama nazwa wskazuje, w porcie Rosette.

Napoleon spodziewał się, że w Egipcie odnajdzie wiele artefaktów. Zabrał więc ze sobą ekspedycję składającą się z prawie 200 naukowców. Jednakże kamień z Rosetty z powodu swoich rozmiarów nie mógł zostać od razu przetransportowany do Francji, a po przegranej z Anglikami został przez nich przejęty. Trafił do British Museum, gdzie znajduje się do dziś. Lecz dopiero w 1822 roku zostały odczytane hieroglify, przez znajomość greki doświadczonych filologów. Dokonał tego Jean-François Champollion, a jego pracę rok później dokończył Thomas Young.

Kamień z Rosetty to bardzo cenny zabytek egipskiej cywilizacji. Jego wartość jest nieoceniona w obliczu poznania znaczenia hieroglifów. Co ciekawe, Egipt wciąż walczy od odzyskanie zabytku, gdyż uważa, że został bezprawnie odebrany.

Udostępnij

O autorze