Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Magiczna tabletka czy wyłącznie kapsułka z kreatyną na masę? Odkrywamy tajemnice suplementów

16 maja 2022 Magiczna tabletka

Monohydrat kreatyny? Każdy o nim słyszał, ale nie każdy miał okazję sprawdzić do czego służy ten suplement i czy pobudza tylko przyrosty mięśniowe.

Keratyna – znana wszystkim…

kreatynie, a właściwie kwasie β-metyloguanidynooctowym, słyszał niemal każdy. Większość w samych superlatywach – suplement poprawiający anabolizm mięśniowy, wspierający przyrosty masy mięśniowej, siły, zwiększający poziom ATP, cud nie kapsułka! Wiele w tym racji, rzeczywiście kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów o bardzo szerokim zastosowaniu – od wspomnianej siły i masy mięśniowej po poprawę regeneracji i ograniczenie bolesności mięśniowej występującej po wysiłku (opóźniona bolesność mięśniowa – DOMS – znana pod nieco niepoprawną nazwą zakwasów). Zastosowanie kreatyny jednak nie jedno ma imię.

…jednak chyba nie z tej strony…

Prócz zastosowania sportowego, pozwalającego na niezatrzymany progress atlety, kwas β-metyloguanidynooctowy znajduje także swoje miejsce na półce z tzw. nootropikami, a więc suplementami mogącymi pozytywnie wpływać na funkcje kognitywne. Nie możemy tu jednak hucznie grzmieć o zmianach w poziomach neuroprzekaźników, galopującej neurogenezie (powstawaniu nowych komórek nerwowych) i innych zapewnieniach znanych z reklam nootropów (które bądź co bądź zazwyczaj mijają się z prawdą…). Mechanizm działania kreatyny jest niesłychanie prosty – prócz wzrostu poziomu cząsteczek ATP – adenozynotrójfosforanu w mięśniach, podobnego wzrostu możemy spodziewać się w środowisku mózgu. Mówiąc prościej – kreatyna poprawia energetykę układu nerwowego. Przekonujące dowody dotyczą niewyspanych i starszych, u kogo jednak w dzisiejszym świecie nadmiar stresu, niedobór snu i ciągły pośpiech nie upośledza funkcji mózgu? 

Medyczny potencjał kreatyny

Kreatyna znajduje całkiem szerokie pole do zastosowania (przynajmniej potencjalnego) w rozmaitych stanach klinicznych. Dotychczas podjęto eksperymenty z jej zastosowaniem m.in. w pląsawicy Huntingtona, u pacjentów z niewydolną wątrobą oraz cierpiących z powodu zaników mięśniowych. Właśnie u osób starszych rozważa się ogromny potencjał zastosowania kreatyny – osłabiona wrażliwość anaboliczna, problemy dietetyczne i mniejsza ilość ruchu sprzyja katabolizmowi, a włączenie kreatyny do suplementacji może poprawiać komfort życia i zdrowie tych osób.

Dawkowanie przy zastosowaniu sportowym monohydratu kreatyny

Wróćmy jednak na sportowe podwórko. Wśród atletów zazwyczaj proponuje się jeden z trzech protokołów dawkowania kreatyny. Każdy ma swoje wady i zalety, jednak ich skuteczność jest porównywalna, kieruj się więc głównie swoimi przyzwyczajeniami i wygodą.

Protokół 1 – suplementacja ciągła – stosujesz kreatynę w dawce 5-6g każdego dnia. Bez przerw, bez ładowania, bez przejmowania się.

Protokół 2 – suplementacja cykliczna stosowana z fazami nasycenia i potrzymania – sięgasz po tytułowy związek chemiczny w nieco bardziej skomplikowanym protokole niż w przypadku opcji numer 1. Pierwszy tydzień to tzw. faza ładowania, Twój organizm ma magazynować jak najwięcej g kreatyny. SIęgasz po 4 porcje po 5g każda w ciągu każdej doby. Przez kolejne 5-7 tygodni wystarczy Ci 1-2 dawki po 5g w ciągu każdego dnia. Po tym czasie odstawiasz kreatynową artylerię na 8 tygodni

Protokół 3 – suplementacja cykliczna stałymi dawkami (bez ładowania) – 2 porcje po 5g każda dziennie, czas trwania 8 tygodni, a następnie 8 tygodni przerwy. Proste? Jeszcze jak!

Czy to rzeczywiście „magiczne tabletki”?

Cudów nie ma, bez treningu i diety nie osiągniesz sukcesów, ale i nie znajdziesz lepszego legalnego anabolika niż monohydrat . Inne formy kreatyny raczej odpuść, działają zwyczajnie słabiej.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci