SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Masz ogrzewanie elektryczne? Sprawdź, jak kupić tańszy prąd

Masz ogrzewanie elektryczne? Sprawdź, jak kupić tańszy prąd

Koszty energii elektrycznej są wysokie, dlatego większość Polaków szuka sposobów na oszczędności na rachunkach. Można je poczynić, nie tylko obniżając zużycie prądu, ale i korzystając z innej taryfy w zakładzie energetycznym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można płacić niskie rachunki, nawet gdy posiada się ogrzewanie elektryczne lub bojler na prąd. Dowiedz się więcej o zmianie taryfy na prąd.

Jak zakupić tańszy prąd?

Tańszą energię elektryczną może kupić niemalże każdy. Prąd jest dostarczany do gospodarstw domowych odpłatnie, przy czym bez złożenia odpowiedniego wniosku koszty dostawy mediów są naliczane na podstawie standardowej taryfy. Prąd sprzedaje się w niej w tej samej cenie przez całą dobę w każdy dzień tygodnia. Jeśli posiada się w domu ogrzewanie elektryczne, dobrym rozwiązaniem jest zakup prądu w tańszej taryfie.

Tańszy prąd sprzedaje się konsumentom w tzw. taryfie nocnej. Grupa taryfowa tego typu oznacza, że energia elektryczna ma niższą cenę w nocy i w godzinach obniżonego poboru energii z sieci. W pozostałym czasie cena prądu pozostaje bez zmian lub jest nieco wyższa niż w standardowej taryfie. Ponadto możliwe jest skorzystanie z taryfy, w której tańszy prąd zakupi się w dni ustawowo wolne od pracy oraz w godzinach nocnych.

Kiedy opłaca się zmiana taryfy prądu?

Taryfa na energię elektryczną jest zmieniana przez sprzedawcę na wniosek konsumenta. Cała procedura odbywa się w prosty sposób, a ceny podane przez dostawcę prądu zawierają podatek. Dzięki temu ma się pewność, że wybiera się odpowiednią taryfę. 

Kiedy warto zdecydować się na zmianę taryfy za prąd? Podział na tańszą i droższą taryfę opłaca się osobom, które korzystają z ogrzewania elektrycznego. Ponadto jest to dobra opcja dla użytkowników, którzy w godzinach nocnych używają pralki automatycznej, suszarki do prania, zmywarki lub piekarnika. Oszczędności na prądzie w takich przypadkach są naprawdę spore i sięgają nawet kilkuset złotych miesięcznie.

Podział na tańszą taryfę nocną i w dni wolne od pracy oraz droższą w dni powszednie w ciągu dnia jest odpowiedni dla gospodarstw domowych, w których mieszkańcy najwięcej czasu spędzają nocami, w weekendy oraz święta. Tania energia elektryczna jest dostępna bez ograniczeń, gdy domownicy najwięcej korzystają z prądu. Dzięki temu nie muszą martwić się, że wygenerują zbyt wysokie rachunki. Oferta jest korzystna zwłaszcza dla dużych rodzin, mieszkających pod miastem i traktujących dom głównie jako sypialnię i miejsce odpoczynku w dni wolne od pracy lub nauki. 

Udostępnij

O autorze