SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Materace dla dzieci, dorosłych i seniorów – dobra jakość snu niezależnie od wieku

Materace dla dzieci, dorosłych i seniorów – dobra jakość snu niezależnie od wieku

Materac jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej sypialni. Wpływa na jakość snu, a co za tym idzie – na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Każdy, niezależnie od wieku, powinien spać na powierzchni dopasowanej do indywidualnych potrzeb. Zapraszamy na krótki przegląd materacy rekomendowanych dla dzieci, dorosłych i seniorów. 

Bezpieczne materace dla dzieci

Wybór odpowiedniego materaca jest kluczowy dla zdrowego rozwoju dziecka. Podłoże nie powinno być ani zbyt miękkie, ani zbyt twarde. Dobrym wyborem dla młodego człowieka będzie elastyczny materac piankowy o średniej twardości. Jego powierzchnia zapewnia świetne dopasowanie do kształtu ciała oraz odpowiednie podparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Taki materac pozwoli na komfortowy sen. Jeszcze lepszą opcją będzie materac dwustronny, zbudowany z dwóch rodzajów pianek o różnych twardościach. Jedna strona zwykle jest średnio miękka (H2), a druga średnio twarda (H3). Dzięki temu można dopasować twardość materaca do indywidualnych, zmieniających się z czasem potrzeb dziecka. Należy też przyjrzeć się zastosowanym przez producenta materiałom i technologiom. Materac powinien zapewniać wysoką higienę snu, w szczególności termoregulację i wentylację. Jeśli Twoje dziecko jest alergikiem, koniecznie wybierz model o właściwościach antyalergicznych, np. materac lateksowy. 

Wygodne materace dla dorosłych

Dorośli mają zróżnicowane potrzeby związane z komfortem snu. Dobór materaca powinien uwzględniać wagę, wzrost, stan zdrowia oraz indywidualne preferencje użytkowników, a także to, czy śpią oni w pojedynkę, czy we dwoje. Brak problemów zdrowotnych czy kłopotów z zasypianiem bynajmniej nie oznacza, że najtańsze materace będą wystarczające. Jakość i dopasowanie to kwestie kluczowe. Dla osób dorosłych przeznaczone są wszystkie rodzaje materacy: piankowe, sprężynowe i hybrydowe. Istotne znaczenie ma twardość, którą należy dopasować do wagi oraz osobistych preferencji względem powierzchni snu. Twardsze modele z reguły zapewniają lepsze wsparcie dla kręgosłupa, więc są bardziej komfortowe dla cięższych użytkowników. Idealnym produktem dla zestresowanych dorosłych będzie materac piankowy 160 × 200 cm z 7 strefami twardości. Ten i inne rodzaje materaców znajdziesz tutaj: https://www.agatameble.pl/meble/materace-i-stelaze/materace.

Komfortowe materace dla seniorów

Seniorzy często mają konkretne i niestandardowe wymagania względem miejsca do spania. Wynikają one z wieloletnich przyzwyczajeń oraz z naturalnie pojawiających się wraz z wiekiem problemów zdrowotnych. Wybór odpowiedniego materaca może mieć decydujące znaczenie dla dobrostanu starszego człowieka. Najlepiej poszukać modelu dedykowanego seniorom. Powinien zapewniać właściwe wsparcie dla stawów i kręgosłupa, mieć właściwości hipoalergiczne, być bezproblemowy do utrzymania w czystości oraz ułatwiać wchodzenie i wychodzenie z łóżka. Warto uwzględnić wagę i wiek użytkownika, jego kondycję zdrowotną oraz indywidualne preferencje w zakresie powierzchni snu. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości na etapie wyboru posłania warto poradzić się ekspertów, którzy wiedzą, na co zwrócić uwagę i jak prawidłowo dopasować wygodny materac. Dobrym pomysłem jest też udanie się do sklepu stacjonarnego i osobiste wypróbowanie różnych wariantów. Nie warto bagatelizować tego kroku, ponieważ na materacu większość osób spędza niemal 1/3 życia, a sen ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia w każdym wieku.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze