Nagrania lektorskie możemy usłyszeć praktycznie na każdym kroku – w reklamach, audiobookach, filmach czy reklamach. Oprócz profesjonalnego lektora, równie często możemy jednak spotkać się ze sztuczną inteligencją, jaką stanowi syntezator mowy. W poniższym artykule dowiesz się, czy warto zapłacić za nagranie lektorskie oraz poznasz najważniejsze zalety, jakie niesie za sobą skorzystanie z tej opcji.
Cechy charakterystyczne dobrego lektora
Głos lektorów już od wielu lat słyszymy oglądając filmy, reklamy oraz słuchając niektórych komunikatów. Obecnie przywiązujemy do jego pracy jeszcze większą uwagę, słuchając w wolnych chwilach podcastów lub audiobooków, gdzie szczególnie zależy nam na oddaniu emocji przez osobę, która opowiada daną historię. Kiedy nie widzimy obrazu, wyjątkowo istotne stają się dla nas odpowiednia intonacja głosu w odpowiednich momentach, która pozwoli nam oddać charakter sytuacji bądź bohaterów danego słuchowiska.
Z tego też względu, lektor powinien charakteryzować się nie tylko głosem przyjemnym w odbiorze, ale przede wszystkim zwracać uwagę na jego tembr, aby umiejętnie dostosować go do charakteru danej sytuacji, którą chce przekazać swoim słuchaczom. Plastyka głosu oraz umiejętność dopasowania jego barwy to najważniejsze cechy, które czynią lektora profesjonalistą w swoim zawodzie. Istotną kwestią jest również umiejętność odwzorowania różnorodnych dźwięków oraz akcentu, jeżeli wymaga tego scenariusz.
Usługi lektorskie sprawiają, że słuchając opowieści możemy poczuć głębokie emocje, a także doskonale wiemy, jakie emocje chce nam przekazać postać, której słuchamy. Profesjonalne nagrania lektorskie wciąż są doceniane przez wiele branż, gdyż pewnych rzeczy po prostu nie da się zastąpić najnowszą technologią. Skorzystanie z syntezatora mowy często jest tańszym rozwiązaniem, jednak w porównaniu z nagraniem lektora, wypada znacznie mniej profesjonalnie.
Zaangażuj głos z prawdzwymi emocjami
Synteza mowy potrafi odwzorować przemówienie żywej osoby, jednak nie zrobi w tak dokładny sposób. Syntezator mowy jest w stanie przekształcić tekst w mowę, dzięki czemu niektórzy korzystają z tej właśnie formy, która nie ukrywajmy, jest tańsza w porównaniu z usługami lektora. Z jego pomocą możemy uzyskać nagranie przemówienia, przekształcić transkrypcje na mowę oraz stworzyć zapowiedzi telefoniczne. Możliwości oczywiście jest znacznie więcej, jednak wciąż nie słyszymy sztucznego głosu tak często, jak głosu lektora. Dlaczego?
Przede wszystkim, chociaż syntezator mowy potrafi dokładnie wyrecytować dany tekst, nigdy nie zrobi tego z taką dokładnością, jak żywa osoba. Czytany tekst jest dość oschły w odbiorze i prostolinijny, przez co po pewnym czasie staje się nieprzyjemny w odbiorze. Chociaż jest on podobny do głosu ludzkiego, nie zachęca do długiego słuchania – dlatego też nie usłyszymy go w przypadku audiobooków, a raczej w zwięzłych komunikatach.
Najważniejszą różnicą pomiędzy syntezatorem mowy, a usługą lektora jest fakt, że korzystając z syntezatora otrzymamy nagranie pozbawione emocji. Niezależnie od tego, czy widzimy obraz oglądając film bądź reklamę czy też słuchamy podcastu, to co słyszymy jest dla nas niezwykle istotne i wywiera na nas tak naprawdę ogromny wpływ. Syntezator przekaże nam informacje, jednak nie będzie w stanie wzbudzić w nas żadnych szczególnych uczuć, w przeciwieństwie do lektora.
Profesjonalne nagrania lektorskie kontra syntezator mowy – co wybrać?
Syntezator mowy, chociaż pozwoli nam zaoszczędzić nieco funduszy, zaoszczędzi nam również wyjątkowych doznań, które zapewni nam profesjonalny lektor. Słuchając lektora możemy nie tylko wyraźnie usłyszeć, co ma nam do powiedzenia, ale przede wszystkim poczuć to wewnątrz. Nagrania lektorskie cenione są przez wielu słuchaczy ze względu na umiejętność dopasowania intonacji do danej sytuacji oraz budowania konkretnego nastroju. Z tego też względu, chcąc uzyskać profesjonalne nagranie wysokiej jakości, zdecydowanie warto podjąć współpracę z lektorem.