SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Zwierzęta

Nosacz sundajski – ikona memów

Nosacz sundajski – ikona memów

Zwierzę, które jeszcze nie dawno nie było zupełnie znane, zyskało ogromną popularność w naszym kraju. Przez co nosacz sundajski jest taki znany? Otóż, stał się bohaterem memów! Czy zwierzę dobrze nadaje się do odgrywania roli „typowego Polaka-Janusza”?

Agenda:

  • Charakterystyka nosacza
  • Jak żyje nosacz?

Charakterystyka nosacza sundajskiego

Jest to ssak należący do rodziny koczkodanowatych. Występuje w lasach namorzynowych blisko wody oraz w lasach deszczowych, w Borneo.

Jego wygląd nawiązuje do nazwy – od razu w oczy rzuca się ogromny nos! Jest tak duży, że gdy zwierzę spożywa jedzenie, musi go odsunąć na bok. Dodatkowo, z wiekiem nos wydłuża się, może osiągnąć długość 10 cm. Jednak obwisły nos występuje tylko u samców. Samice posiadają nosy małe i zadarte. Samce ważą od 12 do 22 kilogramów, przy długości około 72cm. Samice osiągają wagę od 7 do 12kg i długość 60cm. Nosacze posiadają krótkie ogonki, a ich ubarwienie może być różowe, brązowe, aż do czerwonego. Kończyny się różnią, gdyż mają kolory szarości.

Nosacz sundajski - pacza

Jak żyje nosacz sundajski?

Zwierzęta żywią się głównie liśćmi, ale również owocami i nasionami. Ich dieta jest ciężkostrawna, stąd mocno wydęte brzuchy. Ich aktywność zamyka się w czasie od południa, dość późnego, aż do zajścia słońca. Prowadzą tryb życia nadrzewny w małych grupach, złożonych z samca i samic.

  • Mogą osiągnąć liczebność sięgającą aż 32 osobników. Zwierzęta te potrafią pływać, a nawet nurkować. Nie walczą o terytorium, ani nie są do niego przywiązane.
  • Samice noszą ciąże przez 166 dni, i są to ciąże pojedyncze. Wychowuje je przez rok. Po 7 latach samce osiągają dojrzałość płciową. Warto wiedzieć, że nosacz sundajski jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Nosacz sundajski – podsumowanie

Wygląd tego ssaka rzeczywiście może wpisywać się w kanon „Janusza”, czyli dorosłego mężczyzny, nie stroniącego od piwa i wykazującego niechwalebne, „polskie” cechy. Jednak jego tryb życia i charakterystyka pokazuje, że to bardzo mylne połączenie. No cóż, nosacz pozostanie dalej bohaterem memów, ale jego prawdziwa natura pozostanie znana tylko garstce zainteresowanych!

Udostępnij

O autorze