SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Natura

Nowoczesne technologie w kierunkowskazach

Nowoczesne technologie w kierunkowskazach

Kierunkowskazy to proste, migające lampki, dzięki którym kierowcy mogą nawzajem informować się o swoich najbliższych zamiarach na drodze, takich jak zmiana kierunku jazdy czy zmiana pasa ruchu. Mogłoby się wydawać, że nie da się wprowadzić innowacji do tak prostych elementów, jakimi są kierunkowskazy. Okazuje się jednak, że konstruktorzy i na tym polu są nas w stanie pozytywnie zaskoczyć, ponieważ i w kierunkowskazach pojawiają się najnowsze technologie. Do najciekawszych z nich należą:

  • Kierunkowskazy zasilane diodami LED — zamontowanie diody zamiast tradycyjnej żarówki było chyba największą innowacją, jaką można było odnotować w dziedzinie tego rodzaju oświetlenia. Dioda LED charakteryzuje się bowiem dobrą żywotnością, pozwalającą święcić nawet kilka raz dłużej od tradycyjnej żarówki. Co więcej, dioda LED jest odporna na ciągłe wyłączanie i włączanie, czego nie można powiedzieć o żarówkach żarnikowych.

  • Kierunkowskazy w lusterku — nieskomplikowaną, lecz bardzo skuteczną innowacją w dziedzinie kierunkowskazów był pomysł na zamontowanie niewielkich żarówek w lusterkach. W dużej mierze pozwolił na to rozwój diod LED, które dzięki swoim niewielkim rozmiarom można montować w niemal dowolnym miejscu.

  • Dynamiczne kierunkowskazy — ciekawym pomysłem jest też tworzenie kierunkowskazów zbudowanych z wielu niewielkich diod LED, dzięki czemu można tworzyć proste animacje, dzięki którym wskazanie kierunkowskazu jest bardziej intuicyjne i łatwe do zrozumienia.

  • Narzędzia diagnostyczne — nowoczesne samochody osobowe są wyposażane w systemy monitorujące prawidłowe działanie różnych systemów w samochodzie, w tym żarówek kierunkowskazów. Dzięki temu dużo łatwiej jest wykryć spaloną żarówkę i na czas ją wymienić, zanim brak sygnalizacji skrętu będzie mógł doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze.

Jak więc widzisz, w nawet tak prostym urządzeniu, jak kierunkowskaz samochodowy da się wprowadzić innowacje. Dzięki nim udaje się nieco zwiększyć bezpieczeństwo, czy to poprzez bardziej intuicyjny sposób świecenia, czy poprzez zmniejszenie ryzyka pojawienia się awarii. Pokazuje nam to, jak branża motoryzacyjna mocno skupia się na bezpieczeństwie swoich klientów i dąży do rozwiązań, dzięki którym jazda samochodem staje się coraz bardziej bezpieczna.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze