SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Oznaczenie budowy i zabezpieczenie robót na drodze

Oznaczenie budowy i zabezpieczenie robót na drodze

Zasady BHP i ogólne dbanie o bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Szczególnie w miejscach, gdzie może dojść do poważnych wypadków czy niebezpieczeństwa. Prace budowlane czy też roboty drogowe zdecydowanie wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Istnieją odgórne wytyczne, które mówią nam o tym, jak prawidłowo ochronić plac budowy czy też roboty drogowe. Jedną z najważniejszych kwestii całego tego przedsięwzięcia jest oznakowanie i ogrodzenie miejsca prac. Jak to zrobić zgodnie z prawem i w pełni bezpiecznie? Oto potrzebne znaki i wszystkie ważne informacje w tym temacie.

Jak wygląda oznaczenie budowy? Co jest niezbędne?

Najważniejszym oznaczeniem budowy jest żółta tablica informacyjna. To na niej znajdują się wszelkie wymagane informacje na temat tego, co właśnie dzieje się na placu. Wygląd, rozmiar i kolor takich tablic informacyjnych jest ustanowiony w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Kolorystyka żółta wraz z czarnymi napisami jest znana także z innych znaków na budowie. Często tabliczki do znaków drogowych dotyczące objazdu spowodowanego pracami remontowymi są właśnie w takim stylu. Oprócz tego, na budowie konieczne są znaki ostrzegające przed różnymi niebezpieczeństwami. Mowa tu o wszelkich pracach na wysokościach, głębokich wykopach czy też rusztowaniach. Ważny jest także znak w kształcie trójkąta z czarną błyskawicą na żółtym tle. Informuje on o zagrożeniu związanym z elektrycznością – głównie wysokim napięciem.

Zabezpieczenie robót na drodze – co jest najważniejsze?

Roboty na drodze najczęściej wymagają odpowiedniego oznakowania dla kierowców i innych członków ruchu drogowego. Trzeba oznakować objazdy, zmiany w kierunkach jazdy czy strefy zamknięte. Służą do tego przede wszystkim pachołki oraz separatory. Mają one rzucające się w oczy kolory – żółto-białe lub pomarańczowo-białe. Zabezpieczenie robót na drodze pozwala na bezpieczne prowadzenie prac budowlanych, jak i przejazd samochodów i innych członków ruchu drogowego. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku prac na ulicach. Łatwo tutaj o wypadki lub brak uwagi. Skutki takiego braku rozwagi mogą być bardzo niebezpieczne. Dlatego powinniśmy przyłożyć szczególną wagę do zabezpieczenia robót na drodze w jak najczytelniejszy i rzetelny sposób.

Bezpieczeństwo budowy i robót na drodze dzięki odpowiedniemu oznakowaniu

Oznakowanie budowy oraz robót drogowych to najważniejsza kwestia. Zapewnia ona bezpieczeństwo nie tylko przypadkowym przechodniom czy osobom niezwiązanym z prowadzonymi pracami. To także dbanie o warunki pracy budowlańców i specjalistów. Zawsze dokładnie sprawdzaj plac budowy i jego oznakowanie. Nie tylko ze względu na normy prawne i konieczność ich dopełnienia. Rób to przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo ludzi. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do niespodziewanego wypadku. Odpowiednie oznakowanie może pozwolić na uniknięcie takich niechcianych sytuacji.

Udostępnij

O autorze