SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Parawan, parasol, a może płyta plexi? Podpowiadamy, czym osłonić balkon.

Parawan, parasol, a może płyta plexi? Podpowiadamy, czym osłonić balkon.

Balkon to miejsce, gdzie mieszkańcy bloków i kamienic mogą zrelaksować się na świeżym powietrzu. Często jednak trudno tam o prywatność ze względu na bliskie położenie względem sąsiednich tarasów. Sprytnie wykorzystując niektóre materiały, takie jak płyta plexi, można jednak skutecznie temu zaradzić.

Parasol lub osłona z materiału

Osłona pełni na balkonie więcej funkcji niż tylko ochrona przed wzrokiem sąsiadów. Zatrzymuje również słońce, wiatr czy deszcz. Z tego względu osoby, które chcą zasłonić balkon szybko i niedrogo, decydują się sięgnąć po parasol lub tkaninę. Z pewnością nie jest to tak trwałe rozwiązanie, jak płyta akrylowa czy drewno, ale również potrafi spełnić swoje zadanie i estetycznie wyglądać. W sklepach budowlanych można kupić specjalne maty balkonowe, wykonane z tworzyw sztucznych lub surowców naturalnych. Zdarzają się również imitacje trawy czy bluszczu. Polecamy zwłaszcza maty wykonane z bambusa, które zapewniają ciekawy efekt wizualny. Jeśli zdecydujesz się na parasol, pamiętaj natomiast, że musi stać stabilnie oraz być ustawiony w odpowiedniej pozycji.

Parawan z drewna

Jeśli dysponujesz nieco większym budżetem i zależy Ci na trwałym, funkcjonalnym rozwiązaniu, rozważ lamele lub inne panele z drewna. Skutecznie osłonią balkon nie tylko przed sąsiadami, ale również przed słońcem, a nawet wpadającymi do środka śmieciami. Trzeba jednak pamiętać, że płyta plexi będzie przezroczysta, za to panel lub parawan zabierze nam trochę słońca. O wszelkie konstrukcje z naturalnego drewna trzeba też dbać. Regularna konserwacja to konieczność, by pozostały w dobrym stanie przez lata. Plusem natomiast może być fakt, że lamele drewniane bez problemu pomalujesz na dowolny kolor. Dzięki temu stworzysz wymarzoną aranżację balkonu w każdym możliwym stylu.

Płyta akrylowa jako zabudowa

Ciekawym rozwiązaniem jest zabudowa części lub całości balkonu. Dobrze sprawdza się w tym wypadku płyta akrylowa. W przeciwieństwie do wcześniej wspomnianych materiałów plexi jest transparentna, a więc zapewnia dopływ światła. Przy balkonie, który nie jest łączony z sąsiadami, płyta plexi da wystarczającą dozę intymności, a przy tym nie zasłoni widoku na okolicę. Pozwoli też uprawiać na balkonie rośliny. Co więcej, plexi będzie odporne na grad czy deszcz, co umożliwi odpoczynek na balkonie w każdą pogodę. Płyta akrylowa nie wymaga też konserwacji i jest łatwa do utrzymania w czystości. Jak widać, osłonić balkon można na wiele sposobów i niezależnie który wybierzesz, masz szansę zamienić to miejsce w oazę spokoju!

Udostępnij

O autorze