SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Przeznaczenie i klasy betonu

Przeznaczenie i klasy betonu

Beton to materiał, który ma bardzo wiele zastosowań. Zrewolucjonizował budownictwo, przemysł i inne dziedziny. Obecnie wciąż odkrywa się nowe zastosowania i mieszanki, które można wykorzystywać. Beton ma jasno określone normy oraz rodzaje. Dzięki temu można dobrać odpowiednią mieszankę do danej budowy. Klasy betonu są pogrupowane ze względu na ich przeznaczenie i cechy charakterystyczne. Warto je poznać, aby móc łatwo dobierać odpowiednie rodzaje do danej pracy. Jak są więc klasy betonu i gdzie znajdą swoje zastosowanie?

Beton na fundament – jakie są rodzaje?

Jednym z najczęstszych zastosowań betonu jest użycie go w fundamentach. Bez wątpienia sprawdza się w tej roli najlepiej. Ze względu na swoje właściwości takie jak wytrzymałość, odporność i solidność sprawdzi się nawet w najgorszych warunkach. Jednak w tym przypadku, czyli w fundamentach, musi wykazywać też odpowiednią klasę wodoszczelności. Jakie przeznaczenie betonu kryje się pod typami przeznaczonymi do tego celu? 

Tak więc wyróżnia się cztery klasy betonów fundamentowych. Nazywa się je kolejno XC1, XC2, XC3 oraz XC4. Pierwszy z nich może być albo całkowicie suchy, albo całkowicie zanurzony przez cały czas. Kolejny to beton wodoszczelny na środowisko mokre lub rzadko suche. Trzecia opcja nadaje się do umiarkowanej wilgotności. Ostatni może być stosowany w warunkach okresowo suchych i mokrych. Tak przedstawia się beton na fundament w różnych klasach.

Inne klasy betonów

Każdy beton otrzymuje się przez zastosowanie odpowiedniej mieszanki. Jednak zwykle wszystko zaczyna się od tak zwanego „wzorcowego” typu. Jest to beton B25. Najbardziej klasyczny i szeroko dostępny. Przez odpowiednie dodatki można uzyskać betony o innym przeznaczeniu. Tak więc z jednej strony dużo słabsze mieszanki, a z drugiej niezwykle wytrzymałe. Przeznaczenie betonu ma tutaj dużą wagę. Zwykle typy są określone z góry, jednak zawsze można tworzyć mieszanki pośrednie. Swoimi właściwościami są zbliżone do odgórnie tworzonych klas. Jeśli chodzi o sam beton B25 to należy on do typów konstrukcyjnych. Do samych typów materiałów dochodzą typy ekspozycji. Oba czynniki pozwalają na dopasowanie najlepszych opcji do danych prac budowlanych. 

Przeznaczenie betonu a jego klasy

Z góry określone typy, klasy i ekspozycje pozwalają na unormowanie wszelkich prac. Takie podziały są konieczne, aby nie doszło do żadnych uchybień. Beton to bardzo wytrzymały materiał, ale trzeba go odpowiednio dobierać. Wszystko to razem da najlepsze efekty i pozwoli na tworzenie solidnych, wytrzymałych konstrukcji. Bez tego nie da się osiągnąć sukcesu. Branża budowlana wymaga szerokiej wiedzy, także z zakresu rodzajów materiałów. Dlatego powinniśmy zapoznać się ze wszystkimi klasami i typami betonu, które mogą być używane. Dzięki temu nie popełnimy żadnego błędu, a wszystkie budowy będą przeprowadzone w pełni profesjonalnie. Zalicza się do tego wykorzystanie najlepiej dopasowanego typu betonu do danej pracy. 

Udostępnij

O autorze