SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Zwierzęta

Stworzenie odpowiednich warunków małym gryzoniom

Stworzenie odpowiednich warunków małym gryzoniom

Bez wątpienia chcąc posiadać w domu małe zwierzątko, trzeba stworzyć mu jak najlepsze warunki do tego, aby mogło ono przeżyć. I bez względu na to, czy w grę wchodzi królik, chomik czy świnka morska, odpowiednie klatki dla gryzoni odgrywają tutaj najważniejszą rolę. Zwierzęta muszą mieć własną przestrzeń, w której mogą spać, odpoczywać i bawić się, jednocześnie czując się przy tym bezpiecznie. 

Jak odpowiednio wybrać klatkę dla gryzoni?

Wiadomym jest, że zwierzęta domowe są praktycznie w pełni zależne od człowieka, dlatego też chcąc mieć w je w domu, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki. Jednym z nadrzędnych elementów jest klatka. Powinna być ona solidna i trwała, bezpieczna dla zwierzęcia i dla osób, które opiekują się nim, a także przestronna, tak, aby gryzoń mógł się w niej jak najlepiej czuć. 

Dokonując zakupu klatki, należy wziąć pod uwagę kilka, jakże istotnych elementów. Jedną z najważniejszych kwestii jest gęstość zastosowanych prętów. Nie powinny być one rozstawione na tyle szeroko, by zwierzątko mogło się z nich wydostać. Próbując wyjść szczelinami narażone może być na niebezpieczeństwo, które zagrażać może zarówno zdrowiu, jak również i życiu gryzonia. Im więc zwierzątko mniejsze, tym gęstość stosowanych drutów mniejsza. Kolejną kwestią jest taka budowa klatki, by zwierzę miało łatwy dostęp do poidła i do jedzenia. Nie może to być klatka, w której gryzoń niczym w labiryncie musi dostać się do wody czy pokarmu. Istotne znaczenie mają także elementy wyposażenia klatki dla gryzoni. Należy więc zatroszczyć się o to, aby dane zwierzę posiadało to, co jest mu potrzebne. I tak chomik powinien posiadać kołowrotek, szczur kilka poziomów z labiryntami do codziennego szaleństwa. Można postawić także na drabinki, zjeżdżalnie i inne ciekawe rozwiązania. I oczywiście sama wielkość klatki, od której powinno zacząć się cały zakup. Większość gryzoni kocha zabawę i aktywność, dlatego też mimo tego, iż zwierzęta domowe gryzoniowate są małe, potrzebują dużej przestrzeni, a więc klatki dla gryzoni powinny być jak najbardziej przestronne i odpowiednio duże. 

Jakie dodatkowe akcesoria należy zakupić dla gryzonia?

Tworząc gryzoniom odpowiednie miejsce w klatce, należy zapewnić im jak najlepsze warunki. Niezbędnym elementem są z całą pewnością trociny. Można postawić także na żwirek higieniczny czy ściółkę konopną. Niezbędne jest także poidło, różnorodne zabawki i oczywiście jedzenie, które pozwala gryzoniom przetrwać. Asortyment produktów jest na tyle bogaty i różnorodny, iż z pewnością każdy z nowych właścicieli domowych zwierząt, znajdzie idealne rozwiązania dla swoich pupili. 

Udostępnij

O autorze