Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Transport towaru z Chin – jaką drogę przewozu wybrać?

2 listopada 2021 Transport towaru z Chin - jaką drogę przewozu wybrać?


Sprowadzanie różnych produktów z Chin w ostatnich latach było dość intensywne. Wszystko za sprawą popytu na tani asortyment, czasem dosłownie za grosze. Jak wiadomo wszystkie te rzeczy musiały w jakiś sposób trafić do Polski, dlatego też warto dowiedzieć się, jak wygląda transport z Chin i ile może kosztować.

Transport z Chin – najważniejsze drogi przewozu

Osoby zainteresowane tą tematyką wiedzą, że transport towaru z Chin do Polski odbywa się kilkoma drogami. Do najważniejszych i najbardziej popularnych należy transport morski. Ci, którzy chcą sprowadzać pewne produkty z Chin, powinni przede wszystkim ten rodzaj przewozu wziąć pod uwagę. Zaletami tego typu dystrybucji jest niewątpliwie cena. Transport morski z Chin jest najtańszym rodzajem transportu z dostępnych opcji. Towar w tym przypadku jest przewożony przez specjalne statki nazywane kontenerowymi lub statki masowe. Trzeba podkreślić, że transport morski jest ogólnie na całym świecie najczęściej wybierany. Według danych wychodzi, że 90-95% przewozu międzynarodowego odbywa się właśnie drogą morską. Inne opcje to droga lądowa (tutaj prym wiedzie kolej), droga powietrzna (transport lotniczy – najdroższy i zarazem najszybszy).

Ile trwa transport morski z Chin?

Transport z Chin drogą morską trwa dość długo, bo około 30 dni lub dłużej. Oczywiście wszystko zależy, z jakiego miejsc, czyli portu taki statek z towarem wyrusza. Im bliżej, tym szybciej zamówiony asortyment do nas dotrze. Jednak warto pamiętać, że odległość jest spora, stąd tak długi czas przewozu. Jeśli zastanawiacie się, co w takim razie z produktami spożywczymi, które mogą w czasie transportu się zepsuć. To przede wszystkim należy zapoznać się z rodzajami kontenerów, w jakich przewożony jest dany towar. Artykuły spożywcze ładowane są do kontenerów, w których można ustawiać temperaturę. Zakres ustawień jest od -30C do +30C. Zarządzać temperaturą można w następujących typach kontenerów: izotermicznych, chłodniczych, termicznych, ogrzewanych. Wybór odpowiednich kontenerów jest, zatem kluczowy w przewozie niektórych towarów.

Plusy i minusy transportu morskiego

Jakikolwiek transport towaru z Chin do Polski wybierzemy, to musimy liczyć się z tym, że będzie on miał swoje zalety i wady. Nie ma takiego rodzaju przewozu, który jest idealny. Największym atutem transportu morskiego jest cena. To najtańszy sposób na przewóz towaru z tak odległego miejsca, jak Chiny. Plusem jest również to, że mamy duży wybór, co do statków i tras. Kolejna zaleta to możliwość przewożenia naprawdę dużych ładunków. Inne rodzaje transportu nie są w stanie jednorazowo przewieźć pewnych produktów ze względu na ich gabaryty bądź ilość. Transport morski to również jedna z bezpieczniejszych dróg dystrybucji wielu różnorodnych artykułów. Można jednak zauważyć pewne minusy transportu drogą morską. Największą wadą jest długi czas przewozu. Trzeba przyznać, że wybierając ten rodzaj dystrybucji, będziemy czekać około miesiąc na zamówiony towar. Problem pojawia się także wtedy, gdy chcemy przewieźć artykuły bardzo wrażliwe, mogące się po drodze zepsuć. Jest to spore ryzyko i można przy tym sporo stracić. Warto wziąć pod uwagę fakt, że transport morski uzależniony jest również od warunków atmosferycznych. Mogą, zatem pojawić się opóźnienia, a wtedy niektóre produkty tego nie wytrzymają.

Alternatywy dla transportu morskiego

Transport towaru z Chin do Polski nie musi odbywać się tylko drogą morską. Możemy również sprawdzić i skorzystać z takich opcji jak transport lotniczy lub kolejowy. Ten pierwszy zdecydowanie jest najszybszym z możliwych i trwa dosłownie kilka dni. Koszty takiego transportu są jednak bardzo wysokie i stąd mało firm ten rodzaj transportu wybiera. Natomiast transport kolejowy w ostatnim czasie prężnie się rozwija i być może za kilka lat będzie to najlepsza alternatywa przewozu dla transportu morskiego.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci