SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Poradnik

Zwierzak na łóżku – tak czy nie?

Zwierzak na łóżku – tak czy nie?

Wielu z nas posiada w swoich domach zwierzęta. Niegdyś była to rzecz nie do pomyślenia, żeby pies lub kot przebywał w mieszkaniu, natomiast aktualnie pozwalamy nawet swoim pupilom spać we własnych łóżkach. W tym artykule odpowiemy sobie na pytanie, czy zwierzak w sypialni jest rozsądnym pomysłem czy też nie.

Wpływ obecności psa lub kota w naszym łóżku

Wspólny sen z pupilem może mieć zarówno pozytywny jak i negatywny wpływ. Wielu osobom daje on poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Podczas snu często przytulamy się z naszymi zwierzakami, co pozwala się także uspokoić i zrelaksować. Ponadto, jak się okazuje, może to także zapewniać lepszej jakości sen. Wspólne pieszczoty w łóżku są często również rekompensacją za brak okazanego czasu i uwagi przez resztę dnia. Dlatego też pozwalamy swoim stęsknionym pupilom przebywać w łóżku. W ten sposób zarówno właściciel jak i zwierzak są zadowoleni.

Zwierzęta w łóżku a alergia i choroby

Wielu z nas obawia się przebywania ze swoim zwierzakiem w jednym łóżku – nic bardziej mylnego! Niestety bezpośredni kontakt ze zwierzętami w wielu przypadkach nie jest dla nas korzystny. Warto wiedzieć, że większość chorób zakaźnych ma pochodzenie odzwierzęce, a my jesteśmy na nie narażeni w wysokim stopniu. Nawet jeśli regularnie odwiedzamy weterynarza z naszym kotem lub psem oraz został on odrobaczony i poddany szczepieniom, nigdy nie mamy całkowitej pewności, że się czymś od niego nie zarazimy. Nieco bardziej skomplikowana sytuacja jest w przypadku alergików. Wielu z nich ma bowiem alergię również na sierść zwierząt. W takie sytuacji nie powinni oni w ogóle mieć kontaktu ze zwierzętami, a co dopiero spać z nimi w jednym łóżku. Wtenczas przebywanie z pupilem jest nadzwyczaj ryzykowne. Jeśli obawiasz się więc ewentualnych chorób oraz objawów alergii, warto zrezygnować z dzielenia łóżka z psem lub kotem. Dla własnego bezpieczeństwa oraz higieny powinniśmy mieć chociaż jedno miejsce w mieszkaniu, które jest całkowicie uwolnione od obecności zwierząt.

Odpowiednie wyposażenie łóżka podczas spania z pupilem

Często dodatkowo zastanawiamy się, czy śpiąc ze swoim zwierzakiem, potrzebujemy specjalnego materaca czy pościeli. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście wybranie jak największego modelu materaca, na którym zmieścisz się zarówno Ty, Twój pupil jak i partner, jeśli współdzielicie jedno łóżko. Duży rozmiar pozwoli Wam na wypoczynek w naprawdę komfortowych warunkach. Każdy z Was będzie miał bowiem odpowiednią ilość miejsca do spania. Dobrym rozwiązaniem może być również zainwestowanie w antyalergiczną pościel, która nie gromadzi w sobie kurzu w takim stopniu jak tradycyjna poszwa. Jednakże powinniśmy pamiętać o tym, aby takową pościel wymieniać i prać o wiele częściej, jeśli śpimy ze zwierzętami.

Kwestia spania ze swoim pupilem nie jest zero-jedynkowa. Znajdą się tutaj zarówno przeciwnicy jak i zwolennicy. Każdy z nas powinien sam zdecydować, czy wpuszczać zwierzaka do swojego łóżka czy też nie. Jednakże warto to najpierw dokładnie przemyśleć. Jeśli jesteś alergikiem, spanie z pupilem może mieć więcej negatywnych skutków niż pozytywów.
 
 Artykuł sponsorowany.

Udostępnij

O autorze