czy sok z aronii może zaszkodzić
Porady

Czy sok z aronii może zaszkodzić, jakie są przeciwwskazania do jego picia?

Wypijanie świeżo wyciskanych soków to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla swojego organizmu. Zamiast sięgać po chemiczne multiwitaminy z apteki, zdecydowanie lepiej będzie dostarczyć cennych mikroelementów w naturalnej postaci. Na szczególną uwagę zasługuje sok z aronii, który obfituje w polifenole, witaminy C i K, antyoksydanty i nawet witaminy z grupy B. Ma on niezwykle korzystny wpływ na zdrowie, chociaż nie można przesadzać z jego ilością, bo mogą pojawić się negatywne skutki uboczne. Umiar należy zachować we wszystkim, dotyczy to również pysznych i zdrowych owoców.

Dlaczego warto pić sok z aronii, jakie ma on właściwości?

Sok z aronii to naturalna bomba witaminowa. Zawiera on mnóstwo witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy, zwiększa syntezę kolagenu, niweluje wolne rodniki, poprawia przyswajalność żelaza. W aronii nie brakuje również polifenoli, które walczą z negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego, stoją na straży młodzieńczego wyglądu, opóźniają procesy starzenia się komórek. Sok z aronii działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Można liczyć na obniżenie wysokiego ciśnienia tętniczego krwi, usprawnienie pracy systemu immunologicznego. Sok z owoców aronii działa moczopędnie, pomaga organizmowi pozbyć się toksyn. W soku znajduje się również witamina K, która uelastycznia i wzmacnia ściany naczyń krwionośnych. Wpływa także na gospodarkę wapniową organizmu i prawidłową pracę układu kostnego.

W ciemnych owocach aronii znajdują się witaminy z grupy B, które są niezbędne do wytwarzania energii i produkcji erytrocytów. Mają ogromny wpływ na układ nerwowy i naczyniowo-sercowy. Sok z aronii można polecić diabetykom, bo normalizuje on poziom glukozy we krwi, zwiększa wydzielanie insuliny, przeciwdziała uszkodzeniom komórek. Warto go pić w celu uchronienia się przed chorobami metabolicznymi. Przypisuje się mu nawet działanie przeciwnowotworowe, co wynika z dużej zawartości polifenoli. Regularne sięganie po niego zmniejsza ryzyko rozwoju chorób narządu wzroku typu jaskra czy zaćma. Związki zawarte w aronii niwelują stany zapalne w organizmie, stymulują produkcję soku żołądkowego, co ułatwia trawienie.

Czy sok z aronii może zaszkodzić?

Sok z aronii jest niezwykle cenny i warto po niego sięgać, ale trzeba mieć też na uwadze pewne przeciwwskazania. Nie wszyscy będą mogli raczyć się tym wspaniałym napojem, przykładem są osoby borykające się z nadkwasotą, zapaleniem żołądka i dwunastnicy, niedociśnieniem tętniczym krwi, chorobą wrzodową. Oczywiście sam sok z aronii nie powoduje żadnych negatywnych skutków ubocznych nawet w przypadku regularnej jego konsumpcji. Zdarzają się jednak przypadki osób uczulonych na aronię, które będą musiały zrezygnować z produktów zawierających ten owoc w składzie. Jako że większe ilości soku aroniowego mogą zbyt mocno obniżyć ciśnienie, to osoby mające nadciśnienie powinny zachować szczególną ostrożność. Niektóre źródła mówią też o tym, że stosowanie soku z aronii w nadmiernych ilościach może prowadzić do zaburzenia wchłaniania wapnia i magnezu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.