SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Biznes

Czym są e-deklaracje?

Czym są e-deklaracje?

E-Deklaracje to internetowy serwis, który umożliwia przedsiębiorcom łatwiejsze przesyłanie dokumentów do urzędu skarbowego drogą elektroniczną. Funkcjonalność obejmuje znaczną grupę najczęściej wykorzystywanych formularzy PIT, VAT i PCC, a także dodatkowe opcje. Co ważne, korzystając z takiej formy rozliczenia, można liczyć na szybszy zwrot podatku, co niewątpliwie stanowi ważne udogodnienie. E-Deklaracje 2023 nadal obowiązują. Czego dokładnie można oczekiwać od serwisu? Kto może składać e-deklaracje i w jaki sposób je podpisać?

1. E-deklaracje – czym są?

2. Funkcjonalności serwisu e-deklaracje

3. Kto może korzystać z serwisu e-deklaracje?

Same e-deklaracje można złożyć na trzy sposoby: korzystając z serwisu, którego funkcjonalności omawiamy, poprzez formularz interaktywny ze strony podatki.gov.pl lub przy użyciu oprogramowania zewnętrznej firmy. Skutki w każdym przypadku są takie same, dlatego to od podatnika zależy, jaką formę wybierze.

E-deklaracje – czym są?

IWOP.pl zawiera przydatne informacje o e-deklaracjach. Termin ten może odnosić się albo do samej formy składania rozliczenia, albo do platformy elektronicznej uruchomionej w 2008 roku i umożliwiającej przesłanie rozliczenia podatkowego drogą elektroniczną. Za jego pomocą można złożyć popularne formularze, a także zaktualizować dane osobowe, sprawdzić informacje na temat składanych rozliczeń, przesłać podania i wnioski.

Opcja cieszy się coraz większą popularnością. Początkowo pewną barierę stanowił obowiązek posiadania podpisu elektronicznego, teraz jednak – w odniesieniu do najważniejszych druków – takiej konieczności nie ma. Alternatywnie można potwierdzić swoją tożsamość wprowadzeniem danych autoryzacyjnych (PESEL-u lub NIP-u, imienia i nazwiska, daty urodzenia oraz kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania podatkowego. Innym sposobem jest podpisanie e-Deklaracji przez profil zaufany na platformie ePUAP autoryzowanej przez bankowość internetową.

PITax.pl to intuicyjny program do rozliczania z Urzędem Skarbowym

Funkcjonalności serwisu e-deklaracje

E-deklaracje pozwalają na złożenie najpopularniejszych formularzy PIT (PIT-16, 16A, 19A, 28, 28S 36, 36L, 37, 38 i 39), deklaracji VAT, PCC (deklaracji związanych z podatkiem od czynności cywilnoprawnych) oraz IGH-1 dotyczących podmiotów urządzających i prowadzących działalność dotyczącą gier hazardowych.

  • e-PIT

Jedną z funkcjonalności, jaką udostępnia platforma e-Deklaracje jest wysłanie przez internet corocznego zeznania podatkowego. Wystarczy zalogować się do systemu, uzupełnić odpowiedni formularz, podpisać i przesłać dokument. Ostatnim krokiem jest pobranie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

  • Formularz VAT

Przez e-Deklaracje można złożyć zarówno VAT-R – druk potwierdzający decyzję o zostaniu VAT-owcem, jak i comiesięczne i cokwartalne potwierdzenia podatkowego. W deklaracji zostaje wskazana wysokość podatku lub zwrotu.

  • Deklaracja PCC

Deklarację PCC-3 składa każdy podatnik zobowiązany do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych. Do 2012 roku można było zrobić to wyłącznie w formie papierowej lub przez e-deklarację z podpisem elektronicznym. E-Deklaracje 2023 nie wymagają już takich zabiegów.

Kto może korzystać z serwisu e-deklaracje?

Z e-Deklaracji 2023 – podobnie zresztą jak z serwisu w latach wcześniejszych – może skorzystać każda osoba będąca podatnikiem lub płatnikiem składek. Dotyczy to wszystkich odprowadzających podatki od osób fizycznych i osób prawnych, a także płacący podatek od towarów i usług, spadków i darowizn i czynności cywilnoprawnych. Funkcjonalności e-Deklaracji są dostępne również dla innych danin.

Udostępnij

O autorze