Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak kupić sprzęt wędkarski? – Wady i zalety różnych rozwiązań

19 marca 2020

Zakup sprzętu wędkarskiego to wymagające zadanie, zwłaszcza dla osób, które dopiero wdrażają się w świat wędkowania. Na rynku jest tyle rozmaitych propozycji, że trudno się zdecydować na poszczególne elementy; żeby skompletować porządny ekwipunek, potrzeba pieniędzy, czasu, a także przynajmniej podstawowej wiedzy. Jak i gdzie kupić sprzęt wędkarski, żeby być zadowolonym z zakupu, a najlepiej przy okazji zaoszczędzić trochę grosza? Co do zasady opcje są trzy – przyjrzyjmy się bliżej każdej z nich!

1. Stacjonarny sklep wędkarski

NAJWIĘKSZA ZALETA: Możliwość zobaczenia i oceny sprzętu na żywo

NAJWIĘKSZA WADA: Ograniczony wybór produktów

Jeśli jesteś tradycjonalistą, prawdopodobnie w pierwszej kolejności udasz się do stacjonarnego sklepu wędkarskiego. Zrobienie zakupów „na miejscu” ma wiele plusów – największy to ten, że można wszystkiego dotknąć, wszystko wymacać, przeskanować wzrokiem i zważyć w dłoni, a dopiero później zapłacić. Jeśli rozglądasz się za wędziskiem czy przynętą i nie masz upatrzonego konkretnego modelu, to rozwiązanie z pewnością będzie strzałem w dziesiątkę. Upewnisz się, czy każdy detal jest dopracowany i czy kolor ci odpowiada. a na koniec udasz się do kasy z dokładnie tym egzemplarzem, który do ciebie przemówił. W razie potrzeby możesz liczyć na pogawędkę ze sprzedawcą lub innymi wędkarzami oraz ewentualne porady. Jeśli poszukujesz konkretnego modelu, możesz wrócić do domu z produktem swoich marzeń… pod warunkiem, że będą go mieli na stanie. W przeciwnym razie czeka cię wyczerpujący rajd po okolicznych punktach sprzedaży.

2. Internetowy sklep wędkarski

NAJWIĘKSZA ZALETA: Najszerszy wybór produktów w korzystnych cenach

NAJWIĘKSZA WADA: Możliwość skontrolowania sprzętu dopiero po otrzymaniu przesyłki

Alternatywą dla punktu stacjonarnego może być dobrze wyposażony sklep wędkarski online. Sklepy internetowe mają to do siebie, że posiadają o wiele większy asortyment, a przy tym oferują bardzo korzystne ceny i dodatkowe promocje. Ci, którzy martwią się, że płacą za kota w worku, mają zupełnie nieuzasadnione obawy. Polskie prawo gwarantuje min. 14 dni na zwrot przesyłki bez żadnych konsekwencji. Najlepsze sklepy online, takie jak www.sklepwedkarski.pl, udostępniają jeszcze lepsze warunki sprzedaży – po zalogowaniu się w serwisie Klientom przysługuje nawet 100 dni na dokonanie takiego zwrotu. Ten sam sklep oferuje pomoc konsultantów online, więc jeśli nie możesz zdecydować się na jeden produkt lub chcesz zadać jakieś merytoryczne pytanie, zawsze możesz skorzystać z doświadczenia specjalisty. Ten internetowy sklep wędkarski oferuje ogromny wybór produktów. Korzystając nie tylko z własnego magazynu, ale również z hurtowni i magazynów partnerów i dostawców, udostępnia opcję zamówienia do domu dowolnego z tysięcy widocznych na stronie produktów. Do tego zakupy przez Internet to oszczędność czasu – wszystko można załatwić bez wychodzenia z pokoju.

3. Sprzęt wędkarski z drugiej ręki

NAJWIĘKSZA ZALETA: Najtańsza z opcji

NAJWIĘKSZA WADA: Najbardziej ryzykowne rozwiązanie

Istnieje jeszcze trzecie wyjście, a mianowicie zakupy z drugiej ręki. Łączy ono pewne plusy poprzednich opcji, a jednocześnie pociąga za sobą największe ryzyko. Owszem, w internecie można upolować bardzo korzystne oferty używanego sprzętu. Wystarczy, że ktoś wymienia sprzęt na nowy lub po prostu znajduje sobie inne hobby, żeby w sieci pojawiły się całkiem kuszące ogłoszenia. Takie okazje można wyszukać na popularnych serwisach aukcyjnych (takich jak Allegro) lub na stronach gromadzących oferty sprzedaży od osób prywatnych (jak OLX). Wędkarze wymieniają się też propozycjami między sobą, wychodząc poza grono znajomych i ogłaszając się na forach wędkarskich lub grupach hobbystycznych na Facebooku. Z jednej strony jest to z pewnością najtańsza opcja. Z drugiej – kupno używanego sprzętu, jeśli nie znamy osobiście sprzedawcy i nie wiemy, w jakim stanie są poszczególne akcesoria, jest już bardzo bliskie kupowaniu kota w worku. Nie mamy żadnej gwarancji bezproblemowego zwrotu, nie wiemy, czy sprzęt nie rozleci nam się w rękach po kilku dniach, a przy tym wszystkim możemy wybierać z mocno ograniczonej liczby ofert.

Czym się kierować: marką czy ceną?

Polując na sprzęt wędkarski czy na jakikolwiek inny profesjonalny sprzęt, zwracamy zwykle uwagę na markę. Jest w tym spora słuszność, trzeba jednak pamiętać, że duża część cenionych firm produkuje osobiście jedynie część akcesoriów. W wielu przypadkach to podmioty zewnętrzne dostarczają uznanym markom poszczególne elementy – jest to oszczędniejsze i prostsze, niż samodzielne produkowanie setek różnych komponentów.

Jednocześnie sporo marek, w tym Jaxon, Dragon czy Berkley, proponuje sprzęt wędkarski z kilku półek cenowych. Wędzisko spinningowe można kupić za niecałe 100 i za grubo ponad 1000 zł. W tym przypadku to cena, a nie marka sugeruje nam, jak wysokiej jakości komponentów użyto do produkcji.

Z jednej strony dobre komponenty automatycznie podnoszą jakość, a przez to i cenę produktów. Z drugiej strony – nie zawsze droższy sprzęt wędkarski będzie odpowiedniejszym wyborem. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę własne umiejętności i preferencje, stosowaną metodę połowu i możliwości budżetowe. Może się okazać, że elektroniczny sygnalizator najnowszej generacji odmówi nam posłuszeństwa już na pierwszej wyprawie… Dlatego warto zwrócić uwagę także na warunki gwarancji oferowane przez danego producenta.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci