SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Jak odnowić stare ubranie? Wybierając farby do tkanin!

Jak odnowić stare ubranie? Wybierając farby do tkanin!

Poplamiona, nieużywana czy lekko nadszarpnięta zębem czasu odzież nie musi lądować w śmietniku. Sięgając po farby do tkanin można nadać jej drugie życie. Zwłaszcza, że ostatnimi czasy bardzo modny jest trend upcyklingu ubrań A to wszystko bez większego wysiłku czy posiadania specjalistycznych umiejętności. Jak się do tego zabrać?

Jak przygotować się do malowania farbami do tkanin?

Po pierwsze, należy zaopatrzyć się w odpowiedni materiał. Najlepiej oczywiście sprawdzi się wysokiej jakości bawełna lub len. Kluczową rzeczą jest, aby materiał był tkany jak najciaśniej. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie dlatego, że wówczas wszystkie detale są lepiej widoczne i ładniej się prezentują. Rozpoczynając swoją przygodę z farbami do tkanin, warto sięgnąć po biały, nieużywany, a może nawet poplamiony podkoszulek, któremu można nadać drugie życie. Farba do tkanin doskonale się do tego nadaje. Zanim jednak oddamy się twórczej impresji, należy pamiętać, aby zabezpieczyć ubranie. W tym celu pod materiał należy włożyć kawałek folii, plastiku lub kartonu, aby barwnik nie przesiąkł na drugą stronę koszulki i nie zepsuł całego efektu.

Czym malować?

Generalnie – wszystkim. Jednak chcąc uzyskać naprawdę fenomenalne efekty swojej pracy, warto sięgnąć po sztywny pędzel, o gładkim włosiu. Szczególnie polecane są pędzle skośne lub tzw. „języki kocie”. Niemniej jednak, do tworzenia szczegółowych i precyzyjnych detali, warto mieć dodatkowo okrągły model, z dobrym szpicem. Mając w zanadrzu odpowiednie narzędzia do malowania, zyskamy pewność, że farby do tkanin będą dobrze się rozprowadzać.

Farby do tkanin – co musisz o nich wiedzieć?

Przede wszystkim, bardzo dobrze współpracują z wodą. Można bowiem je rozcieńczać i tym samym nie tylko pokrywać większe powierzchnie barwionego materiału, ale również zwiększać wydajność samego produktu. Co prawda, kolor traci nieco na wyrazistości, jednak nie jest to przeszkodą w tworzeniu finezyjnych projektów. Farby do tkanin rozcieńczone wodą lepiej rozprowadzają się po materiale, pozwalają wykonywać efektowne przejścia i cieniowania i co ważne – nie powodują zbijania się farby na materiale.

Pamiętaj o utrwaleniu!

Gdy już wymarzony wzór znajdzie się na ubraniu, należy pozostawić farbę do tkanin do wyschnięcia – zwykle na okres 24 godzin. Gdy będzie już sucha, znajdujący się na odzieży wzór należy przeprasować z lewej strony tkaniny. Dopiero tak przygotowane i utrwalone ubranie można włożyć do pralki i wyprać w temperaturze około 40 stopni. 

Udostępnij

O autorze