Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jaką pełni rolę muzyka na pogrzebie?

22 grudnia 2022

Ceremonia pogrzebowa jest wydarzeniem smutnym, czasem wręcz dołującym dla bliskich zmarłego. Jest też sposobem na oficjalne pożegnanie się utraconą osobą. Pogrzeb powinien być wzniosłą chwilą, która sprawi, że zmarły zostanie pochowany z szacunkiem, a rodzina i bliscy zaspokoją potrzebę jego uhonorowania i pożegnania się w należyty sposób. Czy podczas pogrzeb może kojarzyć się z muzyką? Czy muzyka na pogrzebie nie jest wyrazem braku szacunku? Warto dowiedzieć się, jaką rolę pełni muzyka na pogrzebie.

Utwory liturgiczne na pogrzebie

Wiele pogrzebów odbywa się w tradycji wyznaniowej. Jeśli zmarły oraz jego rodzina są osobami wierzącymi, na pogrzebie można usłyszeć utwory liturgiczne. Towarzyszą one podczas mszy świętej koncelebrowanej przez kapłana, ale też w drodze na cmentarz, jak i podczas samego składania trumny do miejsca pochówku.

W utworach liturgicznych uwzględnia się pełnię wiary w życie wieczne, wyprasza łaski oraz przeprasza za grzechy poczynione podczas życia.

Muzyka na pogrzebie – życzenie zmarłego

Coraz częściej zdarza się, że pogrzeby prowadzone są w konwencji, jakiej życzył sobie zmarły, który swoje plany odnośnie do ceremonii pogrzebowej przekazał jeszcze za życia. Rodzina, chcąc spełnić życzenie bliskiej osoby, uwzględnia je w porządku pogrzebowym.

Muzyka na pogrzebie staje się bardzo popularna. Wiele osób życzy sobie, by na ich pogrzebie zabrzmiał utwór muzyczny, który szczególnie sobie cenią. Taki utwór towarzyszył bardzo często w życiu danej osoby. Z nim miała zawsze dobre skojarzenia, pojawiały się wspomnienia i najlepsze momenty.

Piosenki na pogrzebie to forma pożegnania się ze zmarłym w taki sposób, jaki on sam sobie życzył. Spełnienie ostatniej woli, nawet w formie muzyki na pogrzebie, pozwala rodzinie zmarłej osoby poczuć dopełnienie obowiązku.

Czy muzyka na pogrzebie nie obraża pamięci o zmarłym?

Kiedy osoba jeszcze za życia, zdecydowała się na odtworzenie ulubionego utworu na pogrzebie, nie ma tu miejsca brak szacunku czy obraza obrządku pogrzebowego. Spełnienie ostatniej woli jest wręcz przeciwnie, uhonorowaniem i zadbaniem o dopełnienie przyrzeczeń ciążących na rodzinie i bliskich względem zmarłego.

Muzyka na pogrzebie pełni rolę symboliczną. Przynosi w pamięci chwile spędzone z bliską osobą, pomaga w pożegnaniu się. Bardzo często wskazuje, jak poradzić sobie z bólem i tęsknotą po utracie członka rodziny czy przyjaciela. Utwór odtworzony podczas ceremonii pogrzebowej, na zawsze stanie się pamiątką po zmarłym. Dzięki temu będzie można przywołać w myślach wspomnienia i uczucia, jakimi darzyło się bliskiego zmarłego.

Ceremonie pogrzebowe zmieniają się, stają się bardziej personalne. Odchodzi się od utartych schematów i przyzwyczajeń. Zmienia się forma pogrzebów, co często pozwala na bardziej indywidualne pożegnanie się z osobą zmarłą.

Muzyka na pogrzebie to już nie tylko religijne pieśni, zmiana nastała i na tym obszarze. Podczas pogrzebu wykorzystuje się utwory znanych autorów i autorytetów świata muzyki popularnej, a nawet rozrywkowej.

Zakład Pogrzebowy Memorial z Warszawy jest niezwykle otwarty na życzenia rodzin w żałobie także w kwestii wyboru odpowiedniej muzyki na pogrzeb. Muzyka taka może być wykonywana na żywo przez instrumentalistów lub też odtwarzana przez bezprzewodowe nagłośnienie.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci