Patrzysz na szacunkową cenę naprawy swojego zepsutego samochodu na kilka tysięcy złotych, widząc tym samym możliwość otrzymania nowego wozu za tysiąc złotych miesięcznie. Pewnie zastanawiasz się: czy warto?
Na początku oddanie starego samochodu do skupu samochodów może wydawać się oczywiste — i nie możesz się oprzeć wyobrażeniu, jak dobrze byś wyglądał w nowym samochodzie. Ale eksperci motoryzacyjni twierdzą, że prawie zawsze wyjdziesz do przodu — przynajmniej finansowo — naprawiając swój dotychczasowy wóz. Istnieją jednak inne ważne względy przy podejmowaniu decyzji, czy to już nadszedł czas na pożegnanie.
Koszty zakupu nowego
„Nawet jeśli koszty naprawy mogą zaboleć, naprawdę musisz myśleć o zakupie nowego samochodu jako o wiele droższej propozycji” – tak mówią eksperci z rynku motoryzacyjnego, specjalizujący się w kredytowaniu i leasingowaniu samochodów.
Niestety, ale nowy samochód pochłonie wiele tysięcy złotych, przynajmniej na początku, licząc ubezpieczenia i koszty rejestracyjne. Pytanie czy jesteś na to przygotowany?
Od czego zacząć?
Aby naprawdę przekonać się, czy warto inwestować w stary samochód, czy rozglądać się za nowym wozem, na początku należy dokładnie oszacować cenę naprawy, a następnie sprawdzić obecną cenę rynkową.
Kiedy koszty naprawy zaczynają przekraczać wartość pojazdu lub roczny koszt miesięcznych opłat za wymianę, nadszedł czas, aby go zmienić. Załóżmy na przykład, że wydałeś już 4 tysiące na naprawy i potrzebujesz nowego silnika za kolejne 6 tysięcy, a zamiast tego możesz kupić nowy lub bardziej niezawodny używany samochód za 800 zł miesięcznie.
Raporty konsumenckie zalecają, aby oprócz kosztów naprawy uwzględnić przy podejmowaniu decyzji oszczędności z nowego samochodu o większej wydajności paliwowej oraz utratę wartości nowego samochodu w czasie. Sugeruje się również zastanowienie nad aktualnym samochodem po naprawach. Jaka będzie wartość po naprawie i jak długo będzie działać niezawodnie?
Są oczywiście jeszcze inne kwestie, które musimy wziąć pod uwagę. Jeśli awarie stają się częste i nie czujesz się bezpiecznie na drodze, nadszedł czas, aby wymienić samochód, a stary poddać legalnej autokasacji.
Co więc zrobić?
Aby podjąć najlepszą decyzję w swojej sytuacji, rozważ zalety i wady obu opcji.
NAPRAWA SWOJEGO SAMOCHODU
Szybsze niż szukanie i kupowanie nowego pojazdu.
Bez zmian w kosztach ubezpieczenia.
Historia samochodu jest znana.
Nie będziesz tracić czasu i pieniędzy na reklamę i sprzedaż swojego samochodu.
Niestety, nie ma gwarancji, że za chwilę znów coś się nie zepsuje
KUP NOWSZY SAMOCHÓD
Zakup może obejmować gwarancje, a czasem konserwację.
Najnowsze samochody mają zaawansowane funkcje bezpieczeństwa.
Młodsze samochody są bardziej niezawodne.
Przestaniesz marnować czas na jeżdżenie do warsztatu naprawczego.
Ale np. kredyt samochodowy czy leasing to długoterminowe zobowiązanie finansowe.
Jeśli zdecydujesz się naprawiać
Konieczne jest posiadanie zaufanego mechanika przed przystąpieniem do jakichkolwiek napraw. Na przykład dział serwisowy w salonie może być bardziej zainteresowany straszeniem Cię rachunkami za naprawę, aby skłonić Cię do zakupu nowego samochodu.
Jeśli zdecydujesz się sprzedać auto
Nawet jeśli zdecydujesz się rozstać się ze swoim samochodem, będziesz musiał go ponownie uruchomić lub sprzedać bez zmian za mniejsze pieniądze. Jeśli możesz, dokonaj naprawy, a następnie spłać ją po sprzedaży samochodu.
Podsumowując
Uczciwość to najlepsza polityka jeśli chodzi o sprzedaż samochodu z problemami. Uzyskaj wycenę naprawy i pokaż ją potencjalnemu nabywcy, a następnie powiedz, że chcesz obniżyć cenę samochodu o kwotę potrzebną do jego naprawy. Możesz też skorzystać ze skupu samochodów, który odkupi od Ciebie auto w każdym stanie. Jeśli auto jest w stanie