Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Podpaski, tampony czy kubeczki menstruacyjne – co wybrać?

6 lipca 2021 Podpaski

Artykuły higieniczne takie jak podpaski, tampony albo kubeczki menstruacyjne pozwalają kobietom zachować komfort i uczucie świeżości w czasie menstruacji. Dzięki nim można podejmować te same aktywności, co w pozostałe dni miesiąca. Czym wyróżniają się poszczególne rodzaje artykułów higienicznych i na który z nich warto się zdecydować?

Podpaski – dla preferujących tradycyjne rozwiązania

Podpaska jest jednym z najstarszych środków pomagających zachować higienę podczas miesiączki. Prosta w użyciu, chłonna, nieprzemakalna i dyskretna, występuje w różnych wariantach, wielkościach i kształtach. Można odszukać podpaski na dzień i na noc, na bardziej albo mniej obfitą miesiączkę, cieńsze i grubsze, zapachowe i pochłaniające nieprzyjemne zapachy, ekologiczne oraz odpowiednie dla szczególnie wrażliwej skóry.

Dostępne są wygodne w użyciu podpaski jednorazowe oraz te, które można zakładać wielokrotnie po uprzednim wypraniu. Zwykle akcesoria zostają wyposażone w specjalne skrzydełka ułatwiające przymocowanie ich do bielizny. Jednorazowe bawełniane warianty mają w sobie substancje pochłaniające wilgoć i zatrzymujące je wewnątrz podpaski. Mogą być pokryte warstwą celulozy albo folią pomagającą zachować komfortowe uczucie suchości. Ekologiczne artykuły wykonuje się z naturalnej organicznej bawełny. Roślinę uprawia się bez środków chemicznych i dbając o środowisko.

Podpaski, w porównaniu z tamponami i kubeczkami, uznawane są za najbezpieczniejsze środki higieniczne. W ich przypadku wydzielina menstruacyjna swobodnie wypływa z pochwy. Dzięki temu wewnątrz narządu nie namnażają się bakterie, co ogranicza ryzyko powstania infekcji.

Tampony – stworzone dla aktywnych

Tampony zapewniają wygodę i są dyskretne w stosowaniu. Dobrze chronią przed przeciekaniem i w żaden sposób nie odznaczają się na bieliźnie. Doskonale sprawdzają się w przypadku kobiet aktywnych fizycznie – ich stosowanie stwarza komfortowe warunki do uprawiania sportów, pływania czy innych zajęć, przy których liczy się długotrwała i skuteczna ochrona.

Dostępne w sklepach i aptekach tampony mogą mieć różne kształty, rozmiary i moc chłonną. Wykonuje się je zwykle z bawełny, również z organicznej. Produkowane są także tampony wielorazowe. Część wariantów została wyposażona w rowki zwiększające chłonność akcesoriów. Można zdecydować się na tampony ze sznurkiem lub bez niego. Wprowadzanie artykułów do pochwy ułatwiają natomiast specjalne aplikatory. 

Niektóre kobiety czują dyskomfort podczas użytkowania tamponów. Może być to spowodowane nieprawidłową aplikacją. Odpowiednio założony tampon nie powinien uwierać. Nieprzyjemne odczucia mogą wynikać również ze złego dopasowania rozmiaru akcesorium. Ponadto budowa błony dziewiczej niekiedy nie pozwala na korzystanie z tamponów.

Akcesoria używane z uwzględnieniem zasad higieny i wykonane z materiałów o wysokiej jakości nie powinny szkodzić zdrowiu intymnemu. Tamponów nie należy jednak aplikować przy stwierdzonej infekcji pochwy, dlatego że mogą sprzyjać namnażaniu się chorobotwórczych mikroorganizmów. Z akcesoriów lepiej zrezygnować również przy nawracających stanach zapalnych narządów płciowych. Ponadto warto wiedzieć, że noszenie tamponów może spowodować zespół wstrząsu septycznego, jednak ten skutek uboczny występuje bardzo rzadko.

Kubeczek menstruacyjny – dla oszczędnych i dbających o środowisko

Nowością na rynku artykułów higienicznych jest kubeczek menstruacyjny. Można stosować go wielokrotnie, nawet przez kilkanaście lat. Akcesorium w kształcie lejka umieszcza się w pochwie, aby zbierało wypływającą wydzielinę i krew. Po określonym czasie wyjmuje się kubeczek, opróżnia go, myje i ponownie aplikuje. To rozwiązanie jest bardziej ekologiczne niż noszenie podpasek czy tamponów, dlatego że nie generuje śmieci. Ponadto korzystanie z kubeczka wiąże się z jednorazowym wydatkiem – nie trzeba co miesiąc kupować kolejnych artykułów higienicznych.

Kubeczek menstruacyjny najczęściej wykonywany jest z wysokiej jakości silikonu medycznego albo termoplastycznego elastomeru. Wspomniane materiały rzadko powodują podrażnienia i reakcje alergiczne. Przy zachowaniu zasad higieny, kubeczki nie powinny zwiększać ryzyka wystąpienia infekcji intymnej.

Podpaski, tampony i kubeczki menstruacyjne mają różne właściwości, lecz wszystkie zapewniają komfort w czasie menstruacji. Wybór określonego rodzaju artykułów higienicznych zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Można też skonsultować się ze swoim ginekologiem, aby doradził najlepszy w danej sytuacji rodzaj akcesoriów do higieny intymnej.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

tatuaż koliber

Co oznacza tatuaż koliber?

28 czerwca 2024

Jak zorganizować góralskie wesele krok po kroku
Materace dla dzieci

Jesteś zainteresowany reklamą?

Materace dla dzieci