SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Natura

Przewodnik po rodzajach soczewek – jak dobrać odpowiednie?

Przewodnik po rodzajach soczewek – jak dobrać odpowiednie?

Soczewki kontaktowe służą do dyskretnej i efektywnej korekcji wad wzroku. Jeśli chodzi o dobranie ich odpowiedniego rodzaju odnośnie istniejącego problemu, to zajmuje się tym okulista. Jednak rodzaje soczewek z uwagi na częstotliwość ich wymiany, można dopasować samodzielnie. Wobec tego, co warto o nich wiedzieć i jak je dobrać?

Szkła kontaktowe a częstotliwość ich wymiany – co warto wiedzieć?

Rodzaje soczewek kontaktowych, rozróżnione ze względu na częstotliwość ich wymiany, powstały po to, by dopasować się do potrzeb i stylu życia konkretnych użytkowników. Co więcej, poszczególne rodzaje wymagają także tego, by dbać o nie w odpowiedni sposób. Co do zasady, mają one ułatwić nie tylko proces ich czyszczenia, ale także spełnić oczekiwania osób, które z nich korzystają.

Soczewki jednodniowe – jak o nie dbać?

Pierwszym rodzajem soczewek kontaktowych, o których warto wiedzieć, są soczewki jednodniowe. Jak sama nazwa wskazuje, te szkła są przeznaczone do noszenia jedynie przez jeden dzień. Analogicznie, wystarczy założyć je rano, a po zdjęciu można je po prostu wyrzucić. Wiele osób, które korzysta z soczewek doraźnie, chętnie wybiera ten model. Nie wymaga on bowiem specjalnej pielęgnacji. Każdego dnia zakłada się świeżą parę.

Soczewki do noszenia przez dwa tygodnie – co należy o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe dwutygodniowe – jak sama nazwa wskazuje – można nosić bez przerwy przez 14 dni. Oznacza to, że po zdjęciu wkłada się je do sterylnego opakowania wypełnionego odpowiednim płynem. Takie soczewki są dobrym rozwiązaniem dla osób zabieganych, które nie chcą ich wymieniać każdego dnia na nowe. Soczewki dwutygodniowe wymagają starannej pielęgnacji. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni płyn, który zachowa ich sterylność oraz usunie zanieczyszczenia. Dodatkowo soczewki dwutygodniowe nigdy nie powinny być noszone dłużej, niż jest to wskazane przez producenta.

Soczewki do noszenia miesięcznego – co je wyróżnia?

Soczewki kontaktowe miesięczne to ostatni rodzaj szkieł, na który warto zwrócić uwagę. Znów można powiedzieć, że ich nazwa wiele mówi o sposobie ich noszenia. Tych soczewek nie trzeba wymieniać przez cały miesiąc. Jednocześnie, podobnie jak soczewki dwutygodniowe, tak samo soczewki miesięczne, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przez tak długi okres użytkowania mogą się gromadzić na nich osady białkowe oraz inne zanieczyszczenia, które muszą zostać usunięte przy pomocy odpowiedniego płynu. Dodatkowo ważne jest odpowiednie przechowywanie takich soczewek, by nie narazić ich na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Jaki rodzaj szkieł kontaktowych warto wybrać?

Rodzaje szkieł są wyjątkowo zróżnicowane. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane korzystaniem z nich zastanawiają się jak dobrać soczewki kontaktowe, by były one wygodne w użytkowaniu. Okazuje się, że modele jednodniowe sprawdzą się w przypadku osób, które zakładają je doraźnie i są aktywne. Z kolei soczewki dwutygodniowe i miesięczne nie wymagają częstej wymiany, a jedynie odpowiedniej pielęgnacji, która wymaga czasu. Warto więc dobrać szkła kontaktowe tak, by dopasowały się one do stylu życia.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

O autorze