Dzień Radia to moment, kiedy warto pochylić się nad historią tego ważnego medium, które towarzyszy nam codziennie – budząc razem z mocną kawą, dostarczając najważniejszych informacji w czasie jazdy samochodem oraz podczas wielu innych codziennie wykonywanych czynności.
Jego historia to ponad 100 lat wzlotów i upadków, podczas których na jego falach przekazywano przełomowe dla dziejów świata informacje. Obecnie w radiu mamy serwisy informacyjne, muzyczne – wszystko dostarcza nam różnych bodźców. Fani sportowców obstawiający u legalnych polskich bukmacherów docenią możliwość śledzenia wyników meczów/rozgrywek na stacjach sportowych.
Historia radia
Święto radia ma na celu przede wszystkim promowanie tej dziedziny mediów i pokazanie nam jej ogromnego znaczenia w dobie powszechnej cyfryzacji i współczesności. Nie wiem, czy wiesz o tym, że pierwszą audycję radiową zmontowany w 1901 roku w São Paulo.
Na powszechny dostęp do radioodbiorników trzeba było jednak poczekać jeszcze całkiem sporo czasu, bo do lat ‘20 ubiegłego wieku. Dla wielu osób, obok prasy, było to szalenie ważne medium, które pozwalało na dostęp do informacji o tym, co dzieje się w Polsce i na świecie, a ponadto pozwalało na oddanie się rozrywce. Bardzo ważne – fale radiowe docierały tam, gdzie często nie dowożono prasy! Można było w nim w wybranych godzinach posłuchać muzyki – już nie trzeba było iść na koncert do filharmonii albo teatru!
Kiedy radio dotarło do Polski?
Pierwszy polski oddział rozgłośni radiowej powstał w 1926 roku w Warszawie. Nie można bagatelizować faktu, że właśnie radio odegrało ogromną rolę podczas II wojny światowej – dzięki temu medium było możliwe wiele działań konspiracyjnych oraz wyzwoleńczych i szeroka komunikacja. Równie ważną rolę odegrało ono później, w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) – tu wystarczy wspomnieć o Radiu Wolna Europa, które dostarczało Polakom wielu informacji na temat sytuacji zza Żelaznej Kurtyny – to ono przekazało Polakom informację o tym, że Karol Wojtyła został papieżem, przyjmując imię Jana Pawła II.
Co dalej będzie z Radiem?
Obecnie mamy tysiące rozgłośni radiowych – jedne korzystają z tradycyjnych fal radiowych, inne do nadawania wykorzystują sieć Internetu. Często eksperci wskazują, że niebawem będzie koniec radia w obecnej formie? W co będzie ewoluować? Formy może nie straci, ale w całości, w obecnym kształcie przeniesie się do Internetu. Wraz z tym idzie wysoka specjalizacja stacji radiowych, podobnie jak telewizyjnych. Tym sposobem będziemy mogli wybrać radio grające tylko jeden rodzaj muzyki, utwory jednego zespołu albo audycje związane ze sportem. Te ostatnie z pewnością docenią fani zakładów bukmacherskich, którzy lubią śledzić rozgrywki sportowe – sprawdzają wyniki, by wiedzieć czy wygrali, czy tym razem fortuna im nie sprzyjała. Legalni polscy bukmacherzy obecnie swoje usługi świadczą online, co pozwala na całodobową, nieskrępowaną typerską zabawę.