Strona główna
Zwierzęta
Tutaj jesteś

Sucha czy mokra karma dla psa – którą wybrać?

20 stycznia 2020

Wiele mówi się o zaletach i wadach poszczególnych rodzajów karmy dla psa. Znajdziemy zarówno zwolenników karmy mokrej, jak i suchej. Będą również tacy, którzy stwierdzą, że należy stosować po trochę z każdego rodzaju. A jak jest naprawdę? Mokra czy sucha karma dla psa – którą wybrać?

Rodzaj karmy a zawartość wody

Zasadniczą różnicą pomiędzy suchą karmą dla psa, a karmą mokrą jest poziom, zawartej w nich wody. W wersji mokrej znajdziemy mniej więcej 75 procent wody. Z kolei w jej suchym odpowiedniku około 8 procent wody. Wilgotność wpływa przede wszystkim na pracę układu moczowego. Karma mokra jest zatem przede wszystkim zalecana w odniesieniu do psów z różnymi dolegliwościami, związanymi z układem moczowym. Ta karma niewątpliwie zwiększy produkcję moczu.

Sucha karma bardziej kaloryczna

Drugim istotnym aspektem w tym zakresie jest natomiast kaloryczność pożywienia. Sucha karma dla psa zawiera zdecydowanie więcej kalorii, niż karma mokra. Ma to bezpośredni związek z zawartością wody w obu typach karmy dla psa. Ten czynnik warto mieć na uwadze, ustalając odpowiednią dawkę pożywienia. Aby uzupełnić zapotrzebowanie kaloryczne psa, damy mu mniej więcej trzykrotnie, a nawet czterokrotnie większą dawkę karmy suchej, niż karmy mokrej. Jednocześnie łatwiej jest kontrolować wagę psa, serwując mu nieco mniej kaloryczne posiłki, a zatem bazujące na karmie mokrej.

Dużo energii i składników odżywczych

Ogromną zaletą suchej karmy dla psa jest również to, iż dostarcza dużo więcej składników odżywczych i energii, niż karma mokra. Częściej stawiają na nią zatem właściciele psów aktywnych i ciężko pracujących. Sucha karma dla psa to podstawa żywienia psów husky, owczarków niemieckich i innych psów, które uwielbiają biegać i skakać, a nie tylko całymi dniami drzemać na kanapie.

Wiele zależy od preferencji zwierzaka

Niezależnie od tego, co wydaje Ci się najlepsze dla Twojego pupila, musisz też mieć na uwadze jego własne preferencje. Pies najczęściej sam bowiem potrafi wybrać, co jest potrzebne jego organizmowi, a co nie. Właśnie dlatego warto przetestować różne rodzaje karmy. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, spróbuj przez pewien czas stosować karmę mokrą, a potem karmę suchą. Zarówno sucha karma dla psa, jak i karma mokra występuje w różnych wariantach smakowych. Niektóre bazują na mięsie wieprzowym, inne wołowym, jeszcze inne na drobiu albo dziczyźnie. Zdarzają się również karmy rybne.

Psy szczególnie wymagające

Czasem sposób żywienia psa uzależniony jest też od dolegliwości, z którymi się boryka. Niektóre choroby narzucają określony rodzaj jedzenia. Zapytaj weterynarza, czy dla Twojego schorowanego psa lepsza będzie sucha karma dla psa czy też wersja mokra.

simradio

Redakcja simradio.pl to grupa specjalistów z zakresu Biznesu, nauki, natury, marketingu. Sprawdź co dla ciebie przygotowaliśmy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

najlepszy drapak dla kota
Dlaczego pies śpi przy głowie?
Dlaczego pies liże człowieka?

Jesteś zainteresowany reklamą?

Dlaczego pies liże człowieka?