SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Zespół Aspergera – przyczyny i objawy u dorosłych i dzieci

Zespół Aspergera – przyczyny i objawy u dorosłych i dzieci

Wśród łagodnych odmian autyzmu znajduje się m.in. zespół Aspergera, czyli spektrum autyzmu. W medycynie klasyfikowany jest on jako jedno z zaburzeń funkcjonowania i rozwoju ośrodkowego układu nerwowego i najczęściej diagnozowany jest u pacjentów w wieku dziecięcym. Choroba pierwszy raz została obszernie opisana przez Hansa Aspergera z Austrii, stąd też nazwa tego schorzenia. W tym tekście sprawdzimy, jakie są przyczyny występowanie spektrum autyzmu u dzieci i dorosłych, a także czym on się objawia. 

Jakie są potencjalne przyczyny występowania schorzenia?

Przyczyn występowania tego schorzenia może być przynajmniej kilka. Na samym początku warto zwrócić uwagę na to, że spektrum autyzmu nie jest klasyczną chorobą dziedziczną. Jeżeli jednak przodków danej osoby występowały jego objawy, to istnieje większe prawdopodobieństwo występowania u niej zaburzeń autystycznych. Obecne badania klinicznie nie potwierdziły w stu procentach przyczyn, które odpowiadają za spektrum autyzmu u dzieci i dorosłych. Do podstawowych z nich zalicza się przede wszystkim:

 • urazy porodowe;
 • urazy na etapie życia płodowego;
 • pochodzenie od innych chorób przebytych na etapie życia płodowego, w tym m.in.: ospy wietrznej, celiakii, toksoplazmozy czy też cytomegalii;
 • występowanie porodu wywoływanego;
 • przenoszona lub niedonoszona ciąża;
 • poród pośladkowy;
 • mała waga urodzeniowa dziecka;
 • nadmierne obciążenie organizmu ciężkimi metalami;
 • różnego rodzaju uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego;
 • mutacje genetyczne na poziomie chromosomów: 3, 4, 7 i 11;
 • potencjalne reakcje poszczepienne o dużym nasileniu;
 • zaburzenia procesów neurochemicznych i biochemicznych w obrębie mózgu (przede wszystkim zła przemiana serotoniny);
 • czynniki środowiskowe wspierające rozwój autyzmu;
 • infekcje mózgu;
 • zaawansowany wiek ojca (według badań ryzyko występowania spektrum autyzmu wzrasta u dzieci, których ojcowie w momencie poczęcia mają 40 lat i więcej).

Mnogość potencjalnych przyczyn występowania schorzenia spowodowana jest niedostatecznymi badaniami w tym zakresie, a także brakiem znalezienie jednoznacznej odpowiedzi. 

Spektrum autyzmu – objawy

Choroba może wywoływać szerokie spektrum objawów, które będą zależne od wieku pacjenta. W związku z tym warto wyszczególnić charakterystyczne objawy spektrum autyzmu u dzieci oraz u osób dorosłych. 

Objawy u dzieci

Dziecięce objawy spektrum autyzmu są bardzo podobne do tych, z którymi borykają się osoby dorosłe. Przede wszystkim są to duże trudności z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami, a także w ich podtrzymywaniu. Czasami schorzenie objawia się zachowaniami agresywnymi oraz brakiem empatii. Dzieci mają problem z koordynacją ruchową, a także z językiem działań. Zauważalne jest u nich postępowanie według ściśle ustalonego porządku i rutyny, co związane jest z niechęcią do zmian. 

Wśród najmłodszych dzieci zwraca się uwagę na brak reakcji na własne imię, ograniczone ruchy, obojętność na bodźce, sztywność czy też problemy z porozumiewaniem się. Każdy taki sygnał powinien być powodem do niepokoju oraz wskazaniem do udania się do specjalisty. 

Objawy u osób dorosłych

Czym objawia się spektrum autyzmu u dorosłych? Wśród podstawowych skutków zmagania się z chorobą wskazuje się m.in. nieumiejętność pracy w grupie, poczucie wyobcowania, problemy z nawiązywaniem kontaktów, a także podtrzymywaniem ich w długiej perspektywie. Osoby dorosłe chorujące na spektrum autyzmu, objawy mogą mieć bardzo różne. Warto zwrócić uwagę również na problemy z prowadzeniem dłuższych rozmów, które wynikają z zaburzeń koncentracji oraz niewłaściwej recepcji zmysłowych bodźców. Do innych charakterystycznych objawów u osób dorosłych zalicza się: nietypowe zainteresowania i trudności w wykonywaniu wybranych czynności w życiu codziennym.

Zdobywaj nowe umiejętności i wiedzę, która pozwoli Ci efektywnie pracować z dziećmi, młodzieżą lub osobami dorosłymi, które borykają się ze spektrum autyzmu. Na stronie Lingwista.lublin.pl znajdziesz ofertę wielu kursów i szkoleń, m.in. Studia podyplomowe autyzm i zespół Aspergera w wersji online które pozwolą Ci poznać specyfikę zachowań oraz sposoby radzenia sobie w wielu konkretnych sytuacjach. 

Artykuł sponsorowany

Udostępnij

O autorze