SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Porady

Ilu akumulatorów do drona potrzebujesz?

Ilu akumulatorów do drona potrzebujesz?

Zasilanie modeli latających to skomplikowana sprawa. Z jednej strony konstruktorom zależy na maksymalnym obniżeniu ciężaru quadrocoptera, by poprawić jego właściwości lotne, a z drugiej na zapewnieniu mu odpowiednio dużego zapasu energii, co pozwali na dłuższy lot. Akumulatory do dronów powinny być zatem stosunkowo lekkie, by zanadto nie obciążyć konstrukcji i zapewniać energię niezbędną na przynajmniej kilka-kilkanaście minut lotu.

Jakie rodzaje akumulatorów stosuje się w dronach?

W odróżnieniu od zdecydowanej większości rekreacyjnych modeli samochodów zdalnie sterowanych do zasilania dronów zamiast tradycyjnych baterii alkalicznych używa się specjalnych akumulatorków. Akumulatory do dronów mają większą pojemność niż tradycyjne baterie, poza tym można wielokrotnie je ładować, co znacząco zmniejsza koszt eksploatacji tego typu konstrukcji, pozwala również chronić środowisko naturalne. Wśród dostępnych w sprzedaży akumulatorów do quadrocopterów największą popularnością cieszą się aktualnie ich wersje litowo-polimerowe. To zmodyfikowana wersja baterii litowo-jonowych, składająca się z cieńszych ogniw o większej elastyczności. Takie akumulatorki są lżejsze i trwalsze, mniej podatne na uszkodzenia od wibracji i wstrząsów, dzięki czemu chętnie stosuje się je w modelarstwie, do zasilania modeli RC.

Jeden akumulator to za mało!

Standardowy akumulator do drona pozwala na kilka-kilkanaście minut zabawy. Czas działania na jednej baterii zależy m.in. od warunków pogodowych i stylu lotu. Gwałtowne przyspieszanie i lot z dużą prędkością szybciej wyczerpuje baterie, podobnie jak zabawa przy wietrznej pogodzie, gdy model musi zmagać się z gwałtownymi podmuchami i większym oporem powietrza. Jeśli nie chcesz kończyć zabawy po wyczerpaniu jednej baterii – czas ładowania może zająć nawet kilka godzin, najlepiej od razu zainwestuj w ich większą liczbę. Gdy chcesz mieć możliwość godzinnego lotu, podziel ten czas przez przewidywany czas lotu na jednej baterii i otrzymasz liczbę akumulatorów, jakiej potrzebujesz. Co warte podkreślenia, wyładowane akumulatory do dronów, dzięki specjalnym ładowarkom nie muszą być ładowane jedna po drugiej, lecz jednocześnie.   

Dla zagwarantowania nieprzerwanej zabawy przez kilkadziesiąt minut warto zainwestować w przynajmniej 2-3 akumulatory do drona. Taki sprzęt nie jest przesadnie drogi, zwłaszcza w porównaniu z ceną samego modelu, a w znaczący sposób zwiększa funkcjonalność drona i jakość zabawy. Lot trwający kilkanaście minut wydaje się krótki, ale jeśli przemnożymy go przez dwa lub trzy, wówczas powinien być w pełni satysfakcjonujący.

Udostępnij

O autorze