SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Natura

Już jest! Umowa na laptop dla ucznia została opublikowana. Co z niej wynika?

Już jest! Umowa na laptop dla ucznia została opublikowana. Co z niej wynika?

Edukacja w polskich szkołach ma wkrótce wejść na nowy poziom. Wszystko to za sprawą realizacji programu rządowego „Laptop dla ucznia”. Komputery przenośne mają znaleźć się w domach wszystkich czwartoklasistów i już wiadomo, na jakich zasadach zostaną im przekazane. Oto jak skonstruowana jest umowa na laptop dla ucznia i co trzeba o niej wiedzieć.

Laptop na własność? Tak, ale…

Jesteś rodzicem lub opiekunem prawnym ucznia 4. klasy? To świetnie – mamy dla ciebie dobrą informację. Już wkrótce twoja pociecha dostanie na własność i będzie korzystać z nowego komputera przekazanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. Pamiętaj jednak, że otrzymując sprzęt do użytku przez twoje dziecko, i ty zobowiązujesz się do przestrzegania określonych zasad.

Udostępniona umowa na laptop dla ucznia zawiera zapisy, dzięki którym Ministerstwo będzie mogło mieć pewność, że najmłodsi korzystają ze sprzętu zgodnie z jego przeznaczeniem. Rodzice i opiekunowie prawni, którzy ją podpiszą:

  • nie dopuszczą do tego, aby laptop został sprzedany, odstąpiony ani nawet użyczony osobie trzeciej. Nie będzie można go zbyć przez okres 5 lat;
  • zobowiążą się do okazania sprzętu w szkole, jeżeli zostaną o to poproszeni;
  • będą czuwać nad tym, aby ze sprzętu nie zniknęły naklejki licencyjne czy symbol informujący, że został on przekazany w ramach programu ministerialnego,
  • będą uczestniczyć w monitoringu i ewaluacji, w szczególności w wypełnianiu ankiet.

Jaki laptop może otrzymać twoje dziecko?

Rodzice i opiekunowie prawni uczniów mogą być spokojni. Ich czwartoklasiści dostaną „pachnące nowością” laptopy. Będą one znajdować się w oryginalnych opakowaniach, zostanie dołączona do nich kompletna dokumentacja, a także deklaracje zgodności z certyfikatami i normami oraz poradniki obsługi w języku polskim.

Opiekunowie nie będą co prawda mogli decydować o tym, jaki dokładnie sprzęt otrzyma uczeń, ale Ministerstwo zadbało, aby były to komputery przenośne od renomowanych marek. Czwartoklasista może dostać sprzęt od jednego z pięciu producentów: Acer, Asus, Dell, HP lub Lenovo. Nie ma tu laptopów lepszych i gorszych. Każdy komputer spełnia jednakowe, określone wymagania techniczne i będzie tak samo dobrze pomagać w nauce. Decyzja o tym, jakie modele trafią do poszczególnych regionów kraju, już zapadła, bo zakup laptopów zrealizowano w trybie zamówienia publicznego.

Umowa na laptop dla ucznia to gwarancja, że dziecko otrzyma realną pomoc i sprawne, nowoczesne narzędzie do nauki – które będzie mu dobrze służyć przynajmniej przez kilka lat.

Kary za nieprzestrzeganie umowy – nieuczciwość się nie opłaca

Kary za niewywiązywanie się z warunków umowy na laptop dla ucznia powinny być skutecznym „straszakiem”. Jeżeli komputer zostanie sprzedany, pożyczony lub oddany osobie trzeciej, rodzic lub opiekun prawny słono za to zapłaci.

W najlepszym razie będzie musiał przelać na konto Ministerstwa 20% wartości laptopa. Jeżeli jednak dokona jego zbycia lub użyczy go komukolwiek w ciągu pierwszego roku od zawarcia umowy, będzie musiał głębiej zajrzeć do kieszeni. W takiej sytuacji będzie zobowiązany do zwrotu Ministerstwu 100% wartości otrzymanego sprzętu – i to w terminie zaledwie 30 dni od momentu dostarczenia mu wezwania do zapłaty.

Umowa na laptop dla ucznia ma prostą konstrukcję i jasne warunki. Wystarczy ich przestrzegać, aby za nowy komputer dla czwartoklasisty nie zapłacić ani grosza. To duża ulga finansowa dla rodziców i opiekunów prawnych, którzy od teraz nie muszą martwić się o to, aby inwestować większe pieniądze w sprzęt komputerowy dla dziecka.

Udostępnij

O autorze