SIMRadio

Serwis informacyjno medialny

Natura

Popękane kąciki ust?

Popękane kąciki ust?

Chyba większość z nas miała problem z pękającymi kącikami ust. Powody tego nieprzyjemnego zjawiska mogą być różne. Przyjrzyjmy się niektórym wariantom.
Wygląd ust ma istotne znaczenie w kontaktach interpersonalnych. Któż z nas chciałby spotkać się z człowiekiem, którego usta są, delikatnie mówiąc, odpychające. Zapewne nikt. Warto jednak powstrzymać się od oceny, która ciśnie się na myśl w pierwszym odruchu i zdać sobie sprawę, że problem może być poważny.

Dlaczego kąciki ust pękają?

Pękające kąciki ust mogą być powodem dużego dyskomfortu. Głównie ze względu na nieprzyjemne odczucia, jak i brak komfortu psychicznego związanego z nieprzyjemnym wyglądem.
Pierwszy powód pękających ust może być banalny, bowiem wiąże się z suchym powietrzem. Ten problem jest odczuwalny zwłaszcza zimą, gdy suche i gorące powietrze bucha z rozgrzanych do czerwoności domowych grzejników. Mroźna pogoda na zewnątrz i często kilkunastostopniowa różnica temperatur może prowadzić do gwałtownego wysuszania skóry, zwłaszcza tak delikatnej, jak ta przy ustach.
Remedium? Bardzo proste. Przede wszystkim zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza. Wystarczy położyć mokre ręczniki na kaloryferze, by odczuwać różnice. Do tego warto zaopatrzyć się w pomadkę ochronną i smarować usta każdego wieczoru, przed pójściem spać. Taki zabieg na pękające kąciki ust powinien całkowicie wystarczyć. Jeśli to nie pomaga, warto udać się do apteki lub włączyć internet.
Wróćmy jednak do apteki. Warto zwrócić uwagę na kolejny, potencjalną przyczynę pękających ust. Przyczyną takiego zjawiska mogą być bakterie lub wirusy. W takim przypadku problem może być poważniejszy i nie warto go lekceważyć. Włączenie internetu i odpalenie pierwszej, lepszej przeglądarki jest z pewnością kuszące, lecz wbrew pozorom może okazać się niebezpieczne. Ludzka psychika jest dość krucha, a pewne objawy, w postaci pękających kącików ust, mogą być identyczne, jak w przypadku poważnych chorób skórnych. W tej sytuacji tylko krok może dzielić nas od zamartwiania się i przeszukiwania internetu wzdłuż i wszerz w celu odnalezienia choroby, na którą zapadliśmy. Tego chcemy uniknąć, prawda?

Fachowa pomoc

Jeśli dotyczy nas pierwszy, bądź drugi opisany wyżej przypadek, najlepiej udać się do apteki. Magistrzy farmacji z pewnością dobiorą odpowiedni lek, a jeśli sprawa okaże się poważna, skierują do specjalisty. Rzecz jasna do lekarza możemy udać się od razu, jednak w większości przypadków pierwsze zmiany skórne, objawiające się popękanymi kącikami ust, można wyleczyć bardzo prosto.

Przeczytaj więcej na https://www.naturalmedica.pl/pekajace-kaciki-ust/

Udostępnij

O autorze